Wilhelm Fucks'un ulusal güç denkleminde Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın İslam Birliği ideali ve D-8 örneği
In the national power equation of Wilhelm Fucks Prof. Dr. Necmettin Erbakan's ideal for Islamic Union and D-8 example
- Tez No: 636796
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN SENCER İMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ülkelerin diplomatik düzeyde güç sahibi olabilme çabalarına ilişkin tartışmalar Uluslararası İlişkiler alanında önemli bir yer tutmuştur. Güç, en temel anlamı ile bir devletin bir başka devlet üzerindeki etki durumu olarak elen alınmaktadır. Güçlü olan devletlerin bir diğeri üzerinde etkin olabilmesi, istediği neticeyi alabilmesi ve hatta uluslararası sistemi biçimlendirebilme durumu güç kazanmanın yol ve yöntemleri hakkında birtakım çalışmalar gerektirmiştir. Bu çalışmalar, hangi güç unsurları ile güç elde edebilmenin mümkün olduğuna dair tartışmaları ortaya çıkarmıştır. Askeri kapasite, ekonomik durum, enerji üretimi, diplomasi, çelik üretimi, coğrafya gibi konularda avantajların gücü ne derece etkilediğine dair çalışmalar yapılmış ve matematiksel denklemler aracılığı ile sayısal olarak ifade edilmiştir. Böylelikle birçok farklı güç denklemi ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada öncelikle güç kavramı detaylı bir biçimde incelenmiş, ardından bir siyasetçi olarak Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın hayatı ve savunduğu hak anlayışına dolayısıyla da kuruluşuna öncülük ettiği Kalkınan 8 Ülke (D-8)'e üye ülkelerin uluslararası düzeyde güç kazanabilmeleri ve uzun vadede uluslararası sistemi biçimlendirebilme gücünü elde edebilmelerine ilişkin düşünceleri ele alınmıştır. Mevcut dünya düzenini“ezen – ezilen”düzeni olarak tarif eden Erbakan, ekonomik işbirliği aracılığıyla kalkınma, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme, bağımlılığı azaltma ve neticede güç kazanımı ile bu düzenin değişmesi idealini ortaya koymuştur. Bu ideali İslam Birliği düşüncesi ve vizyonu ile İslam ülkelerinde bir fikri dönüşüme sebep olmuş ve sonuç olarak D-8 kurulmuştur. Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın büyük manalar yüklemiş olduğu D-8'e üye ülkelerin genel durumu ortaya koyularak Wilhelm Fucks'un“güçlü olmanın yolunun çelik üretiminden geçtiği”düşüncesi ile öne sürdüğü güç denklemi referans alınmış ve referans alınan güç denklemi ışığında D-8 ile dünya ekonomisinde ilk sıralarda yer alan muhtemel dört rakibi ile verileri karşılaştırmalı olarak hesaplanmış, ardından analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında yapılan hesaplama ve analizler sonucunda denklemin değerleri olan çelik üretimi ve enerji tüketimindeki artışın güç denklemine yansımaları ve D-8'in güç denklemi sıralamasında öne geçmesi için çelik üretimine dair adımlar atması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The endeavors of countries for gaining and holding diplomatic power have been widely discussed within the field of International Relations. The concept of power in its essence refers to the effect of one country over another country. The fact that a powerful country may become effective over another one, that it may acquire the desired results out of an event, and even that it may shape the international system have required studies on the methods and practices realized to gain power. These studies have brought out the discussions about which elements of power enables the countries to gain power in the international arena. Many studies have been carried out on how and to what extent the power is affected by military capacity, economic status, energy generation, diplomacy, steel production and geographical characteristics, and the results have been shown in quantitative data through mathematical equations. As a result of this, there are many different power equations utilized in the field. This study firstly analyzes the concept of power in detail, and then continues with the life story of Prof. Dr. Necmettin Erbakan, a political figure, whose sense of rights guided the foundation of the Developing Eight (D-8). In this regard, the study focuses on the ideas of Prof. Dr. Necmettin Erbakan regarding the power gains of the D-8 member countries, and thus their potential capacity to shape the international system in the long run. Erbakan, describing the current world order as consisting of“oppressor-oppressed”, suggests the objective to change this order through development by economical cooperation, self-sufficiency, less dependency on other countries, and thus gaining power. This ideal, along with the Islam Union ideas and vision, has caused an ideological change for the Islam countries, as a result of which D-8 has been founded. After presenting the overall statement of D-8 member countries, highly appraised by Prof. Dr. Necmettin Erbakan, this study bases its discussions on the power equation by Wilhelm Fucks proposed on the grounds that“being powerful equals to steel production.”In the light of this reference equation, the data acquired from D-8 and its four potential rivals, which are lead countries in terms of world economy, are comparatively calculated, and then analyzed. The calculations and analysis carried out within the framework of this study have demonstrated how the increase in steel production and energy consumption is reflected on power equation, reaching to the conclusion that D-8 is required to take further steps in steel production in order to move up in the power equation rankings.