Tekstil endüstrisi atıksularından ileri oksidasyon yöntemleri ile kimyasal oksijen ihtiyacı ve renk gideriminin incelenmesi
Investigation of chemical oxygen demand and color removal by advanced oxidation methods from textile industry wastewater
  1. Tez No: 636887
  2. Yazar: HANDE KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT BEYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Fenton ve foto-Fenton oksidasyon yöntemleri kullanılarak tekstil endüstrisi atıksuyundan kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) ve renk giderimleri incelenmiştir. Prosesleri etkileyebilecek faktörlerden atıksuyun pH'ı, başlangıç hidrojen peroksit ve demir iyonu konsantrasyonu ve reaksiyon süresinin etkisi incelenmiştir. Ayrıca klasik Fenton oksidasyonuna eklenen UV ışığının atıksulardan KOİ ve renk giderimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Artan hidrojen peroksit ve demir iyonu konsantrasyonu ile KOİ ve renk giderim verimlerinin arttığı ancak yüksek konsantrasyonlarda ortamda oluşan OH● radikallerinin yetersiz kaldığı, bu nedenle giderim veriminin düştüğü saptanmıştır. Artan pH ile KOİ ve renk giderim verimlerinin azaldığı tespit edilmiş ve optimum sonuçlara iki proseste de pH 2'de ulaşılmıştır. İncelenen tüm şartlar altında, 60 mM H2O2, 2 mM Fe+2 iyonu ile Fenton oksidasyonunda 30 dakikada maksimum KOİ giderim verimi % 83.76, renk giderim verimi % 80.44, UV ışığının eklenmesiyle 50 mM H2O2, 3 mM Fe+2 iyonu ile foto-Fenton oksidasyonunda 60 dakikada maksimum KOİ giderim verimi % 95.65, renk giderim verimi % 98.52 olarak belirlenmiştir. Optimize edilmiş UV/Fe+2/H2O2 prosesi, büyük ölçekli geliştirilen tekstil sanayi atıksuyunun arıtılmasında pratik bir uygulama olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of chemical oxygen demand (COD) and color from textile industry wastewater were investigated by using Fenton and photo-Fenton oxidation methods. The pH effects of the wastewater, the inital hydrogen peroxide and iron ion concentrations and the reaction time were investigated as factors affecting the processes. In addition, the effect of UV light added to classical Fenton oxidation on COD and color removal from wastewater was investigated. It has been determined that with increased hydrogen peroxide and color removal efficiencies increase, but OH● radicals formed in high concentrations are insufficient, therefore removal efficiency decreases. It was determined that COD and color removal efficiency decreased with increasing pH and optimum results were achieved in pH 2 in both processes. As a result, maximum COD removal efficiency in Fenton oxidation in 30 minutes with 60 mM H2O2, 2 mM Fe+2 ion was 83.76 %, color removal efficiency was 80.44 %, the maximum COD removal efficiency was 95.65 % and color removal efficiency was 98.52 % in photo-Fenton oxidation in 60 minutes with 50 mM H2O2, 3 mM Fe+2 ion was determined by adding UV light. The optimized UV/Fe+2/H2O2 process can be a practical application in the treatment of wastewater developed in the textile industry.