Dış kaynak kullanımında sosyal sermaye'nin işlem maliyetlerine etkisi: Türkiye'de havayolu örgütlerinde bir araştırma
The effect of social capital on transaction costs in outsourcing: A study in airline organizations in Turkey
  1. Tez No: 636888
  2. Yazar: MUSTAFA ERYAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Havayolu örgütleri, yer hizmetleri faaliyetlerinin sürdürülmesinde gerekli teknik ekipman ve uzmanlık gücüne sahip olan tedarikçilerden dış kaynak kullanımı yoluyla hizmet almaktadırlar. Araştırmada sosyal sermaye kavramının yer hizmetleri faaliyetlerinin dış kaynak kullanımı yoluyla temin edilmesi durumunda havayolu örgütünün işlem maliyetleri üzerinde etkili olup olmadığı, eğer etkili ise bu etkinin ne yönde olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda Türkiye'deki havayolu örgütlerinde yönetici olarak çalışmakta olan 8 katılımcı ve onların tavsiyeleri doğrultusunda sonradan çalışma kapsamına dahil edilen 3 katılımcının da eklenmesi ile birlikte 11 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Analiz sürecinde Nvivo 12 programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda dış kaynak kullanım sürecinde sosyal sermayenin işlem maliyeti kuramında ayrımı yapılan sözleşme öncesi (ex-ante) ve sözleşme sonrası (ex-post) işlem maliyetlerine etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre sözleşme öncesi süreçte tedarikçi araştırma, tedarikçi seçimi ve pazarlık süreçlerinde sosyal sermayenin işlem maliyetlerini azaltıcı yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. Sözleşme sürecinde ise yaşanan sorunların daha kısa süre içerisinde çözülmesine olanak sağlayarak yaşanabilecek anlaşmazlıklardan kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek birtakım maliyetlerin önüne geçme noktasında rol oynadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Airline organizations receive services through outsourcing suppliers that have the necessary technical equipment and expertise to maintain ground handling activities. In the study, if ground handling activities are provided through outsourcing, it is tried to be determined whether the concept of social capital has an effect on the transaction costs of the airline organization, and if so, in what direction this effect is. In this direction, semi-structured interviews were conducted with 8 participants who work as a manager in the airline organizations in Turkey and 3 more participants who recomended by those managers. A total of 11 semi-structured interviews were conducted. Nvivo 12 program was used in the analysis process. As a result of the research, it has been determined that in the outsourcing process, social capital has an effect on pre-contract (ex-ante) and post-contract (ex-post) transaction costs, which are distinguished in the transaction cost theory. Accordingly, it was determined that social capital had a decreasing effect on transaction costs in supplier research, supplier selection and bargaining processes in the pre-contract process. In the contract process, it has been determined that it enables the resolution of the problems in a shorter period of time and plays a role in preventing some costs that may arise from the possible conflicts.