Muğla bacalarının çağdaş seramik yorumunda raku dokuları
Raku surface texture in the contemproray ceramic interpretation of Muğla chimneys
  1. Tez No: 63701
  2. Yazar: HİKMET MUTLU BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırmada, mimari bir öge olan ve toplumların beğeni, karakter ve yaşam biçimlerini yansıtan bacalar, çağlar boyu konut ve ocak ilişkisi bağlamında irdelenmiştir. Fonksiyonelliğinin yanısıra, toplumumuzun etnografık yaşantısını da yansıtan bacaların estetik dilinden yararlanılarak, çağdaş yorumlara ve yeni özgün seramik formlara gidilmiş, hem baca için yeni bir dil, hem de seramik için farklı bir yaklaşım oluşturulmuştur. Araştırmada, özellikle Muğla yöresi konut bacaları ele alınmış, buradan hareketle özgün, üç boyutlu ve yüzeysel seramik tasarımlar oluşturulmuştur. Uygulamalarda, seramiğin pişiriminde artistik efektler veren Raku pişirim tekniği kullanılmıştır. Bu teknik, özellikle baca islerinin yansıtılması amacıyla seçilmiş, uygulama sonunda yüzeylerin dokuları yer yer parlak, mat, metalik ve renk lekeleriyle özellik kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chimneys, that reflected aesthetic preferences, characters, and life styles of societies through ages, were studied in this research as architectural elements in the context of the relation between house and fireplace. By making use of the functionality and the aesthetic signification of chimneys reflecting the ethnographic life in our society, new interpretations and novel ceramic forms were maintained and thus a new language for chimney and a different approach for ceramics were developed. In this research, house chimneys in the Muğla region were particularly taken into account and original, three dimensional and superficial ceramic design were produced. In the applications, Raku baking technique yielding artistic effects in the baking of ceramics was used. This technique was chosen for reflecting chimney smoke and at the end of the application surface texture displayed partially bright, dull, metallic and coloured spots.