Uluslararası Ceza Mahkemesi perspektifinden devlet başkanlarının yargı bağışıklığı
Perspective of the International Criminal Court on judicial immunity of heads of state
- Tez No: 637016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SARIBEYOĞLU SKALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Devlet egemenliğinin bir uzantısı olarak Devlet ve Hükümet başkanları diğer devletlerin ulusal ceza mahkemelerinde yargılanmaya karşı bağışıklığa sahiptir. Bu tür bağışıklıklar, yetkililerin görevlerini devletleri adına yerine getirmelerini sağlamak için verilmektedir. Bu bağışıklık kimi durumlarda uluslararası ceza mahkemesi önündeki cezai kovuşturmaya kadar uzamaktadır. 19. Yydan beri süregelen kalıcı bir uluslararası ceza mahkemesi fikri 1998 yılında imzalanan Roma Tüzüğü'nün 2002 yılında yürürlüğe girmesiyle hayat bulmuştur. Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin özellikle Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir hakkında verdiği kararlar uluslararası hukuk camiasında büyük yankı bulmuştur. Mahkeme'nin kuruluşundan bu yana sadece Afrika ülkelerinin Devlet Başkanlarına ilişkin soruşturma ve kovuşturma başlatması Mahkeme'nin tarafsızlığının sorgulanmasına neden olmuştur. Bu tez tarihsel olarak Devlet Başkanlarının yargı bağışıklığının gelişimini ele alacak ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin son uygulamaları kapsamında yorumlayacaktır.
Özet (Çeviri)
As an extension of state sovereignty, Heads of State and Government are immune to trial in other States' national criminal courts. Such immunity is given to ensure that the authorities perform their duties on behalf of their state. This immunity extends in some cases to the criminal prosecution before the International Criminal Court. The idea of a permanent international criminal court, which has been going on since the 19th century, came to life after the Rome Statute, which was signed in 1998, came into force in 2002. Especially the decisions of the International Criminal Court about Sudan President Omar Hassan Ahmad al-Bashir, had a great impact on the international legal community. Initiated investigations and prosecutions only for the Heads of States of the African countries by the Court since it's foundation, caused to be questioned the impartiality of the Court. This thesis will handle the development of the judicial immunity of Heads of State historically and interpret it within the scope of the latest practices of the International Criminal Court.