Temporary novice English language instructors' (re)negotiation of imagined and practiced teacher identities: A case study in Turkey
Mesleğe yeni başlayan geçici İngilizce öğretim görevlilerinin hayal edilmiş ve deneyimlenmiş öğretmen kimliklerinin (tekrar) müzakeresi: Türkiye'de bir durum çalışması
- Tez No: 637026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. CENDEL KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Yüksek öğrenim ortamı son yıllarda bazı hızlı değişimler yaşamıştır. Diğer birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye'de yükseköğretimde ortaya çıkan fenomenlerden biri, kadro ve mesleki istikrardan yoksun istihdam edilen geçici öğretmenlerin sınıfıdır. Yükseköğretimde kariyer yapmayı amaçlayan mesleğe yeni başlamış İngilizce öğretmenleri mesleğin ilk yıllarında kendilerini geçici öğretime dahil bulabilirler. İstihdam statüsünün rolüne dayanarak, bu nitel durum çalışması, hayal edilmiş ve deneyimlenmiş öğretmen kimlikleri merceğinden mesleğe yeni başlayan beş geçici İngilizce öğretim görevlisinin profesyonel toplulukta öğretmen kimliklerini nasıl müzakere ettiklerini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma, bir vakıf üniversitesinin Yabancı Diller Yüksek Okulu'nda gerçekleştirilmiştir. Veriler, yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler, odak grup görüşmeleri ve saha notları kullanılarak bir akademik dönem boyunca toplanmıştır. Veriler çok aşamalı bir analitik yöntemle incelenmiştir. Bulgular, katılımcıların ağırlıklı olarak bir kariyer geliştirme stratejisi olarak geçici öğretmenliğe yatırım yaptıklarını ortaya koymuştur. Dönem başlamadan önce, öğretmenler olumlu hayal edilmiş öğretmen kimlikleri inşa ettiler ve onları destekleyici ve iyi karşılayan bir öğretim topluluğunun parçası olmayı ummuşlardır. Ancak, gerçekte, katılımcıların geçici statüsü, gerçekleştirmeyi hayal ettikleri ve deneyimlemek zorunda kaldıkları öğretmen kimliklerini hem kurumsal hem de sınıf düzeyinde şekillendirmiştir. Güvencesiz şartlarda çalışma uygulamasından kaynaklı olarak katılımcılar kendilerini dönem boyunca sağlam öğretmen kimlikleri oluşturmalarını engelleyen sürekli hissettikleri bir belirsizlik durumunda bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The higher education landscape has seen some rapid shifts in recent years. As in many other countries, one of the emerging phenomena in higher education in Turkey is the class of temporary teachers who are employed without tenure and professional stability. Novice language teachers aiming to establish a career in higher education may find themselves engaged in temporary teaching in the early years of the profession. By bearing on the role of employment status this qualitative case study through the lens of imagined and practiced teacher identities aimed to explore how five temporary novice English language instructors mediated their teacher identities in the professional community. The study was conducted at a foundation university's School of Foreign Languages in Turkey. Data were collected over the period of one academic semester using semi-structured individual interviews, focus group meetings, and field notes. The data were examined through a multilayered analytic method. The findings revealed that the participants mainly invested in temporary teaching as a career advancement strategy. Before the start of the semester, the teachers constructed positive imagined teacher identities and hoped to be part of a supportive and welcoming teaching community. However, in reality, the participants' temporary status directly translated into shaping the teacher identities they envisioned enacting and the teacher identities they were influenced to practice both at the institutional and classroom level. Rooted in the practice of precarious engagement, the participants throughout the semester found themselves in a state of pervasive uncertainty which prevented them from forming secure teacher identities.