Servikal manipülasyonda, kuvvet zaman grafiği vedirsek açısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
In cervical manuplation, investigation of the relationshipwi̇th the elbow angle on force time graphic
- Tez No: 637064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın amacı, servikal manipülasyonu uygulamasında 27 fizyoterapistin, (15 erkek, 12 kadın) Humerus ve Radius kemikleri arasındaki dirsek açısının, 60°, 90° ve 120°, manipülasyon hızına, kuvvetine, gücüne etkisinin değerlendirilmesi. Çalışmaya, kayropraktik mezun, tez aşamasında yada en az ikinci sınıf öğrenci gönüllüler dahil edilmiştir. Çalışmada gönüllüler, Randomize olarak 1- 60°, 90° ve 120° (n=15, 6 kadın, 9 erkek), 2- 120°, 90° ve 60° (n=12, 6 kadın, 6 erkek), iki gruba ayrılmıştır. gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis veya Mann Whitney U testleri kullanılmıştır. Ölçümler sorasında cansız bir mankenin servikal bölgesine Microfet 2 wifi dinamo metresin ve cihazın uygulama programı Ficrofet 2 Clinical by Hoggan Health Industries, programı bilgisayara yüklenerek ölçümler kayıt altına alınmıştır. Humerus ve Radius arasındaki dirsek açısının ölçülmesinde analog goniometre kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the angle of elbow between Humerus and Radius bones (60 °, 90 ° and 120 °) in 27 physiotherapists (15 male, 12 female) in cervical manipulation. manipulation speed, strength, power to evaluate the effect. Volunteers who are chiropractic graduates, at thesis stage or at least second grade students were included in the study. Volunteers in the study were randomly assigned 1- 60 °, 90 ° and 120° (n = 15, 6 female, 9 male), 2- 120 °, 90 ° and 60 ° (n = 12, 6 female, 6 male), two divided into groups. Kruskal Wallis or Mann Whitney U tests were used for comparisons between groups. During measurements, microfet 2 wifi dynamo meter and Ficrofet 2 Clinical by Hoggan Health Industries program were installed on a cervical area of a mannequin and measurements were recorded. Analog goniometer was used to measure the angle of elbow between humerus and radius.