Malatya kent merkezindeki farklı iki lisede öğrencilerin afet bilinç düzeylerinin ölçülmesi
Measurement of disaster consciousness levels of students in TWO different high schools in malatya city center
  1. Tez No: 637063
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FİKRET GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Battalgazi Fatih Anadolu Lisesi ve Yeşilyurt Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören öğrencilerin afet bilinci düzeylerini belirlemek ve elde edilen bulgulardan yola çıkarakeksiklik görülen durumlar için öneriler sunmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmamız kesitsel tipte bir çalışma olup FAL ve AMTL'nde öğrenim gören 426 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Kullandığımız anket formunda öğrencilerin sosyodemografik özellikleri, afet ile ilgili genel bilgi soruları ve Afete Hazırlık Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the disaster consciousness levels of the students studying in Battalgazi Fatih Anatolian High School and Yeşilyurt Atatürk Vocational and Technical Anatolian High School affiliated to Malatya Provincial Directorate of National Education and to offer suggestions for the situations where deficiencies are found based on the findings. Material and Method: The study is a cross-sectional study conducted on 426 students studying at FAL and AMTL. In the questionnaire we used, socio-demographic characteristics of students, general knowledge questions about disaster, and Disaster Preparedness Scale were used.