Kendiliğinden dizilen tek tabaka moleküller ile perovskit temelli güneş hücrelerinde ara yüzey uygulamaları
Interface applications in perovskite based solar cells with self assembled monolayer
- Tez No: 637077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında p-i-n yapı perovskit güneş hücresinde, ITO ile perovskit ara yüzeyi, kendiliğinden dizilen tek tabaka moleküller (SAM) ile modifiye edilerek güç dönüşüm verimliliğindeki iyileştirmeler incelenmiştir. Fenil grupları içeren üç farklı karboksilik asit türevi SAM molekülünün ITO yüzeyine organize olmasıyla ITO'nun iş fonksiyonu azalmıştır. İş fonksiyonun azalması ile Perovskit ile ITO arasındaki enerji bariyeri azalarak daha verimli bir yük transferi olması sağlanmıştır. ITO/Perovskit/PC61BM/Ca/Ag konfigürasyonunda %5,42 güç dönüşüm verimliliği elde edilirken, boşluk taşıyıcı malzeme olarak PEDOT:PSS'in kullanıldığı ITO/PEDOT:PSS/Perovskite/PC61BM/Ca/Ag yapısında %11,66 güç dönüşüm verimliliği elde edilmiştir. MC-2, MZ-187, MZ-325 olarak kodlanan SAM moleküllerinin kullanıldığı ITO/Perovskit/PC61BM/Ca/Ag yapıda sırasıyla %13,43, %14,44, %12,89 güç dönüşüm verimliliği elde edilmiştir. Yüzey analizi ve yapısal karakterizasyon sonuçları da güç dönüşüm verimliliklerindeki pozitif gelişmeyi destekler niteliktedir. En iyi sonuca göre; PEDOT:PSS'in kullanıldığı yapıya göre yaklaşık olarak %24 bir artışla güç dönüşüm verimliliğinde iyileştirme gerçekleşmiştir. Tüm sonuçlara göre ise SAM moleküllerinin PEDOT:PSS'e alternatif malzemeler olacağı açık bir şekilde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the p-i-n structure in perovskite solar cell, ITO and the perovskite interfaces are modified with self-assembled monolayer (SAM) molecules to improve power conversion efficiency. With the organization of three different carboxylic acid derivatives SAM molecules containing phenyl groups to the ITO surface, the work function of ITO has decreased. With the decrease in work function, the energy barrier between perovskite and ITO has been reduced and more effective load transfer has been provided. 11.46% power conversion efficiency has been achieved in ITO/PEDOT:PSS/Perovskite/PC61BM/Ca/Ag structure where PEDOT:PSS is used as hole transport material and in the ITO/Perovskite/PC61BM/Ca/Ag structure, 5.42% power conversion efficiency was achieved. Power conversion efficiency of respectively 13.43%, 14.44%, 12.89% in the structure of ITO/SAM/Perovskite/PC61BM/Ca/Ag using SAM molecules encoded as MC-2, MZ-187, MZ-325 were obtained. Surface and structural characterization results also support positive improvement in power conversion efficiencies. According to the best result; improvement in power conversion efficiency has been achieved with an increase of approximately 24% compared to the structure in which PEDOT:PSS is used. According to all results, it is clearly shown that SAM molecules will be alternative materials to PEDOT:PSS.