Meme kanserli ratlarda yağ grefti uygulamaları
Application of fat grafting in rat model of breast cancer
  1. Tez No: 637076
  2. Yazar: MECD ATIF CEZAİRLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN KARASOY YEŞİLADA, DOÇ. DR. SELAMİ SERHAT ŞİRVAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Yağ greftleri rekonstrüktif cerrahinin birçok alanında, estetik cerrahide tamamlayıcı tedaviler olarak birçok ihtisas alanında kullanılmakta olup hızla yaygınlaşmaktadır. Yağ greftleri hakkında birçok yayın olmasına rağmen mevcut yayınlar daha çok greft yaşayabilirliği açısından daha net bilgiler vermektedir. Çalışmamızda meme kanseri açısından indüklenmiş ratlarda yağ greftlerini tümörogenezisin erken , orta ve geç döneminde uygulayıp, takiplerle ratlarda meme kanseri oluşumunu inceleyerek yağ greftinin meme kanseri açısından onkojenik risklerinin araştırılması ve güvenilirliğini değerlendirmek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem Çalışmada 40 adet sıçan her grupta 10 adet olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Grupların tamamına meme kanseri indükleyici ajan 1.gün iv 50mg/kg metilnitrozüre enjekte edilmiştir. Ratların inguinal alanlarından alınan fat pedleri yağ grefti haline getirilerek 1.grupta ilk gün, 2. grupta 7.hafta, 3. grupta 14.hafta ratların meme bölgesine yaklaşık 0.7-0.8 cc olarak greft şeklinde yerleştirildi. 4.grup sham grup olarak belirlenmiştir. Ratlar 22. hafta sonunda sakrifiye edilmiştir. Ratların tamamından histopatolojik inceleme amacıyla meme dokularını içeren cilt enblok olarak eksize edilmiştir. Biyopsi materyalleri tümöral açıdan değerlendirilmiş, tümöral dokulara ki-67 proliferasyon indeksi bakılmıştır. Bulgular Çalışmanın birinci günü anestezik nedenlerle 4 sıçan kaybedilmiş, çalışmanın kalanında hayvan kaybı yaşanmamıştır. Makroskobik düzeyde ratlarda bir patoloji izlenmemiştir. Histopatolojik incelemede 1.grupta 6, 2.grupta 5, 3.grupta 6, 4.grupta 6 sıçanda adenokanser tespit edilmiştir. Yapılan Kİ-67 mib 1 proliferasyon indeksinde gruplar arasında fark olmayıp %10-15 arası olarak değerlendirilmistir. Sonuç Çalışmamızdan elde edilen veriler ışığında izole yağ grefti uygulamaları meme cerrahisinde kullanımının meme kanseri riskinde bir artışa neden olmadığı belirlenmiştir. Geniş tabanlı klinik ve deneysel çalışmaların yakından takip edilmesi bu uygulamanın devamlılığı açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
İntroduction Fat grafts are widely used in many fields of reconstructive surgery. In aesthetic and cosmetic surgery fat grafts are applied mostly for soft tissue volume restoration or rejuvenation. In modern plastic surgery, fat grafting has become increasingly popular in aesthetic and reconstructive surgery as a primary procedure and as an adjunct to other procedures. Although there are many publications on fat grafts, in recent years, publications provide clearer information in terms of graft viability. In our study, it is aimed to evaluate the oncogenic risks of fat grafting in terms of breast cancer. Reliability of fat grafting is analyzed by examining the formation of breast cancer in breast cancer-induced rats during early, middle and late application of fat grafts. Materials & Method 40 rats were divided into 4 groups, with 10 in each group. In the 1st day, methylnitrosurea (50mg/kg, IV) was injected to every rat. Fat pads harvested from the inguinal areas of rats were converted into fat grafts and applied to the breast area of rats. The application of fat grafts was in the 1st day for the 1st group, in the 7th week for the 2nd group, in the 14th week for the 3rd group. The 4th group has been determined as the sham group. The rats were sacrified at the end of the 22nd week. The skin containing the breast tissues was excised totally and en bloc for histopathological examination from all of the rats. Tumor tissues evaluated histopathologically by an experienced pathologist. Ki-67 proliferation index was also examined in every specimen. Results On the first day of the study, 4 rats were lost due to complications of anesthesia. In the rest of the study, no animal was lost. In histopathological examination, adenocarcinoma was detected in 6 rats in group 1, 5 in group 2, 6 in group 3, and 6 rats in group 4. In the KI-67 mib 1 proliferation index, there was no difference between the groups and it was evaluated as 10-15%. Conclusion: In the light of the data obtained from our study, it was determined that the usage of isolated fat grafts in breast surgery does not cause any increase in breast cancer risk. The close follow-up of broad-based clinical and experimental studies is essential for the continuity of this practice.