Geçmişten bugüne Azerbaycan'da yer adları
Place names in Azerbaijan from past to present
  1. Tez No: 637163
  2. Yazar: LAMAN ASLANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER KAPAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yer adları ülke hakkında bilgi hazinesidir, kültürel ve tarihi bilgilerin koruyucusudur. Toponimik birimler özellikle etnotoponimler dil tarihi ile ilgili değerli kaynaklardır. Onlar halkın eski dönem yerleşimini kesinleştirmek, bu alanda meydana gelen sosyo-politik olayları tanımlamak, bu tür olayların sebep ve nedenlerini değerlendirmek, gerçeği ortaya çıkarmak için çok önemlidir. Yer adları farklı nedenlerden dolayı zaman zaman değişime maruz kalmıştır. Bu çalışmanın konusu olan Azerbaycan yer adları da geçmişten bugüne kadar aynı şekilde kalmamış, birçok sebepten değişime uğramıştır. Bu sebeplere örnek gösterecek olursak, en başlıca sebep Azerbaycan`ın tarih boyunca farklı halkların işgaline maruz kalmasıdır. Bu sayede her yeni gelen halk, bütün alanlarda değişiklik yaptığı gibi aynı zamanda Azerbaycan`da yer adlarını da değişime uğratmıştır. Onlar yer adlarını ya kendi dillerindeki kelimelerle, ya da kendi kahramanlarının veya önemli şahsiyetlerinin anısına uygun olarak adlandırmışlar. Sovyet hükümetinin kuruluşu ile bağlantısı olmasıyla beraber Azerbaycan`da fırsatçı siyasetçilerin çabalarının bir sonucu olarak, tarihi adlar farklı şahsiyetlerin anısına uygun olarak değiştirilmiştir. Sovyet hükümetinin çöküşünden sonra o yer adlarının yerini Azerbaycan`ın dehaları, kahramanları ve devlet adamlarının isimleri almıştır.
Özet (Çeviri)
It is a treasure trove of a toponic country, a protector of cultural and historical information. Toponimic units, especially ethnotopony, are valuable resources related to language history. They are crucial to ensure the old settlement of the people, to define the socio-political events that occur in this area, to evaluate the causes and causes of such events, to reveal the truth. Toponimes have been subject to change from time to time for different reasons. The subject of this study, the Azerbaijan topons, have not remained the same from the past to the present, but have been changed for many reasons. İf we give an example to these reasons, the main reason is that Azerbaijan has been subjected to the occupation of different peoples throughout the history. In this way, every newcomer has changed the names of places in Azerbaijan as well as making changes in all areas. They have named the place names either in words in their own language or in memory of their heroes or important personalities. As a result of the efforts of opportunist politicians in Azerbaijan in connection with the establishment of the Soviet government, our historical names have been mentioned in accordance with the memory of different personalities. After the collapse of the Soviet government, those place names were replaced by the names of geniuses, heroes and statesmen of Azerbaijan.