Refah devleti modelleri ekseninde kadın istihdamı
Women employment in the context of the welfare state
  1. Tez No: 637162
  2. Yazar: RÜMEYSA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kadın istihdamı, son yıllarda ülkelerin gelişmişlik göstergesi olarak görülmektedir. Bu nedenle ülkeler, kadınların istihdamdaki paylarını artırmak için bir dizi politika geliştirmekte ve uygulamaktadır. Uygulanan politikalar, ülkelerin refah düzeyi ile ilişkili olarak farklılık göstermekte ve kadın istihdam oranlarına yansımaktadır. Çalışmada da, Esping Andersen‟in üçlü refah tipolojisi dikkate alınarak seçilen ülkelerde, işgücü piyasasındaki kadınlara yönelik mevzuat ve politikaların, kadın istihdamına yansıyışı ve temsil ettikleri refah rejimleri ile uygunluğu değerlendirilecektir. Refah rejimlerinde, Esping Andersen‟in üçlü – sosyal demokrat, liberal, muhafazakar- refah tipolojisi ile sonradan dahil edilen Güney Avrupa refah rejimi için İsveç, İngiltere ve Almanya örnek ülke olarak seçilmiştir. Sonradan dahil edilen Güney Avrupa refah rejimi için de Türkiye örnek ülke olarak seçilmiştir. Çalışma hayatında kadın istihdamına yönelik birçok politika mevcuttur. Fakat bu çalışmada, kadınlar için toplumsal cinsiyet rollerinden ötürü daha baskın bir problem olarak ortaya çıkan iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması dikkate alınmış ve buna yönelik oluşturulan mevzuat ve politikalara yer verilmiştir. Bu doğrultuda, iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması için ülkelerin söz konusu ihtiyaca nasıl cevap verdiği, ve ülkelerin temsil ettiği refah rejimleri ile uygunluğunun tespiti amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Women employment is seen as an indicator of development of countries in recent years. Therefore, countries are developing and implementing a range of policies to increase women's employment rates. The policies implemented difference in relation to the welfare level of the countries and are reflected in female employment rates. In this study, the appropriateness of the legislation and policies towards women in the labor market and the welfare regimes they represent were evaluated in the countries selected by considering the three welfare typology of Esping Andersen. Sweden, England and Germany has been selected countries for the three regime types - social democratic, liberal, conservative - of Esping Andersen. Turkey has been selected as example country for the Southern European welfare regime which is included later. There are many policies for women's employment in working life. However, in this study, legislation and policies are included, taking into account the reconciliation of work and family life,which is a more dominant problem due to gender roles for women. In this direction, it was aimed to determine how countries respond to the need in question and to conform to the welfare regimes represented by the countries in order to reconciliation of work and family life.