Farklı yetişme ortamı ve kuraklığın lavanta (Lavandula officinalis) bitkisi gelişimi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different growing environment and drought on lavender (Lavandula officinalis) plant
- Tez No: 637330
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ŞEN, DOÇ. DR. GÜLDEN SANDAL ERZURUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi'nin uygulama ve araştırma arazisinde 2018 yılında yürütülmüştür. Araştırma Lavandula officinalis bitkisinin saksıda farklı yetiştirme ortamlarının bitki gelişimine etkisini belirlemek amacıyla 7 farklı ortamda (toprak, talaş, diyotomid, toprak + diyotomid, toprak + talaş, diyotomid + talaş ve toprak + diyotomid + talaş) ve 4 farklı sulama seviyesinde tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrür olarak yürütülmüştür. Araştırmada elde edilen veriler incelendiğinde, yetiştirme ortamları ve sulama seviyelerinin lavantanın fizyolojik gelişmesine etkisi bulunmuştur. Bu çalışmanın sonunda, veriler ele alındığında Niğde bölgesi için Diyatomit ve toprak yetiştirme ortamlarının bitki gelişimine daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Sulama seviyeleri bakımından ise birçok parametrede S1 (%100), S2 (%66) ve S3 (%33) istatistiki olarak aynı grup içinde yer aldığı için sulama suyu tasarrufunu göz önüne alarak, S3 sulama seviyesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Niğde, Ömer Halisdemir Üniversitesi, Faculty of Agricultural Sciences and Technologies, in this research carried out in 2018 on the application and research area, in order to determine the reaction of Lavandula officinalis plant in diatomite soil conditions. Random blocks were carried out in 3 different irrigation levels in 7 different environments and 4 different irrigation levels. When the data obtained in the study were examined, it was found that cultivation environments and irrigation levels had an effect on the physiological development of lavender. At the end of this study, it is concluded that the Diatomite and soil cultivation environments are more suitable for plant development for the Niğde region when the data are considered. In terms of irrigation levels, since S 1 (100%), S 2 (66%) and S 3 (33%) are included in the same group in many parameters, S 3 irrigation level has been suggested considering the irrigation water saving.