Farklı yetişme ortamı koşullarının sakallı kızılağaç (Alnus glutinosa subsp. barbata (C. A. Mey.) Yalt.) odununun bazı fiziksel ve mekanik özelliklerine etkileri
Effects to some physical and mechanical features of black alder (Alnus glutinosa subsp. barbata (C.A. Mey.) Yalt.) wood of different site conditions
- Tez No: 309808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Artvin (Arhavi), Trabzon (Akçaabat) ve Giresun (Espiye) yörelerindeki kızılağaç meşcerelerinin gelişimi ile edafik ve fizyografik etkenler arasında ne gibi ilişkilerin olduğu ve farklı yetişme ortamlarının kızılağaç odununun bazı fizikselvemekanik özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırma alanlarında seçme usulüyle 33 adet örnek alan alınmış, her bir örnek alanda fizyografik ve edafik faktörler belirlenmiş, bazı mekanik ve fiziksel analizler içinde ağaçların 2-4 metre arasından 1 m'liktomruklar alınaraknumaralandırılmış ve kesim atölyesine taşınarak gerekliçalışmalar yapılmıştır.Açılan toprak profillerinde belirlenen (0-10 cm, 10-30 cm, 30-50 cm, 50-80 cm ve 80-120 cm) toprak derinlik kademelerindenalınan toprak örnekleri üzerinde mekanik analiz (kum, toz ve kil oranları) yapılmış, toprak asitliği (pH), toprak organik maddesi (om) ve faydalanılabilir su kapasitesi (FSK), değişebilir katyonlardan Ca, Mg, Na, K (me/100 gr) ile Fe (ppm) ve Mn (ppm) miktarları belirlenmiştir. Odun örnekleri üzerinde ise özgül ağırlık, rutubet, liflere paralel basınç direnci, eğilme direnci ve eğilmede elastiklikmodülü ve son olarak dinamik eğilme (şok direnci) belirlenmiştir. Belirlenen edafikvefizyografik özelliklerin, kızılağaç meşcerelerinin gelişimine ve kızılağaç odununun bazı mekanik ve fiziksel özellikleri üzerine etkileri istatistiksel analizlerle irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research development of Alder stands forest areas (ecosystem region) and the ralationships edaphic and physiographic factors have been studied in Trabzon, Artvin and Giresun.33 sample were taken in the study area, the edaphic and physiographic factors determined in each sample area. Soil texture, pH, organic matter, clay, sand and silt factors and on samples of wood of thespecific gravity, moisture, compression strength, paralel to grain, modulus of rupture (mor), modulus of elasticity and the dynamicbending (shock resistance) were determined.The relationship between these edaphic, physiographic factors and the growth of Alder stands and the effect of Alder wood on some physical and mechanical were defined by statichal analyis.