Diyarbakır ilinde arıtılan içme suyu tesisinde elde edilen çamurların (toprakların) fiziksel, kimyasal ve mineralojik özellikleri
Physical, chemical and mineralogical properties of mud (soils) obtained in drinking water plant treated in Diyarbakır province
  1. Tez No: 637354
  2. Yazar: BERFİN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kil mineralleri, 2 mikrondan küçük aliminyum fillosilikatlardır. Yaşam için önemli olup, toprakların önemli bileşenlerini oluşturmaktadır. Kil mineralleri, geniş bir alan kaplamaktadır. Bu nedenle yapılan çalışmada Diyarbakır ilinde arıtılan içme suyu tesisinde elde edilen çamurların (toprakların) fiziksel, kimyasal ve minaeralojik özellikleri saptanmıştır. Örnekler Diyarbakır içme suyu arıtma tesisinde eylül, ekim, kasım, aralık ve ocak aylarında olmak üzere beş ayrı dönemde alınmıştır. Toprak örneklerinin pH değerleri 7.1-7.6 arasında değişmekte olup ortalama 7.4, EC değerleri 0.73-0.80 ds m-1 arasında olup ortalama 0.76, organik madde içeriği % 0.81-0.92 olup ortalama 0.87 olarak ölçülmüştür. Kireç içeriği % 8.92-10.27 olup, ortalama 10.30 saptanmıştır. Beş farklı zamanda alınan toprak örneklerinden kil minerali kaolinit ve klorit belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Clay minerals are aluminum phyllosilicates smaller than 2 microns. It is important for life and forms important components of the soil. Clay minerals cover a large area. For this reason, the physical, chemical and minaeralogical properties of the muds (soils) obtained in the drinking water plant treated in Diyarbakır were determined. Samples were taken at the Diyarbakır drinking water treatment plant in five separate periods, in September, October, November, December and January. PH values of soil samples vary between 7.1-7.6, average 7.4, EC values between 0.73-0.80 ds m-1, average 0.76, organic matter content of 0.81-0.92 and an average of 0.87. The lime content is 8.92-10.27% and an average of 10.30 has been determined. Clay mineral kaolinite and chlorite were determined from soil samples taken at five different times.