Ağırlıklı ikinci mertebeden fark denklemlerinin bazı dönüşümleri üzerine
On some transformations of weighted second-order difference equations
  1. Tez No: 637353
  2. Yazar: ŞAİME GÜLTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KABLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Sturm-Liouville problemleri genellikle matematik, mekanik, fizikte görülür. Sturm- Liouville operatörlerinin spektral analizi, operatörlerin davranışlarını bilmede önemli bir rol oynamaktadır. Bu analizi yapmak için iki yöntem vardır. Bu yöntemlerden biri, diferansiyel hesap argümanlarını kullanan klasik yöntem diğeri ise fark denklem formudur. Burada sürekli Sturm-Liouville operatörleri ayrık forma dönüştürülür ve böyle bir denklemin ayrık Sturm-Liouville operatörü olarak adlandırılan bir fark denklemi elde edilir. Bazen bu yöntem kalkülüsün karmaşık operasyonları yerine basit operasyonlar kullanılması nedeniyle yararlı olabilir [1]. Sürekli Sturm-Liouville operatörünün fark denklemine dönüşümünün çoğu, ikinci dereceden fark denklemini verir.
Özet (Çeviri)
This Sturm-Liouville problems often appear in mathematics, mechanics, physics. Spectral analysis of Sturm-Liouville operators plays on important role in knowing behaviour of operators. There are two methods to do this analysis. One of these methods is classical method that uses the arguments of differential calculus and other is difference equation form. In this from, continuous Sturm-Liouville operators are converted to discrete form and obtained a difference such an equation is called discrete Sturm-Liouville operator. Sometimes this method could be useful because of using simple operations instead of complicated operations of calculus, [1]. Most of this conversion of continuous Sturm-Liouville operator to discrete Sturm-Liouville difference equation gives a general weighted second-order difference equation.