Türkiye'nin farklı bölgelerinden temin edilen madımak örneklerinin bazı biyoaktif özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some bioactive properties of madimak samples collected from different regions of Turkey
- Tez No: 637392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TÖRNÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Madımak (Polygonum cognatum Meissn.) bitkisi genellikle Türkiye'nin Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde yetişen, antioksidan, antikanserojen, antimutajen ve antimikrobiyal gibi birçok biyoaktif özelliği bulunan endemik bitki türlerinden biridir. Bu çalışmada, Türkiye'nin Orta Karadeniz ve Orta Anadolu bölgelerinden tedarik edilen taze madımak bitkilerinin biyoaktif özelliklerinin üzerinde bitkinin yetiştiği lokasyonun etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla öncelikle madımak bitkileri kurutulmuş ve etanol ekstraktları elde edilmiştir, sonrasında antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteleri ile fenolik madde profilleri incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, Orta Anadolu ve Orta Karadeniz Bölgesinde yetişen madımak bitkisi örneklerinin Folin-Ciocalteu yöntemi ile tayin edilen toplam fenolik madde miktarı sırasıyla 67,30 GAE mg/g ve 58,59 GAE mg/g olarak hesaplanmış olup, Zhinsen metodu ile ölçülen toplam flavonoid miktarları ise sırasıyla 50,88 KAE mg/g, ve 32,86 KAE mg/g olarak belirlenmiştir. Madımak örneklerinin antioksidan aktivitelerinin tespiti için DPPH, FRAP ve CUPRAC olmak üzere üç farklı metot kullanılmıştır. Farklı bölgelerden toplanan bitkilerden elde edilen ekstraktların her ikisi de Salmonella enterica subsp. enterica serovar Typhimurium, Escherichia coli O157:H7, Listeria monocytogenes ve Staphylococcus aureus'a karşı yüksek antimikrobiyal aktivite göstermiş ve antimikrobiyal etkinin ekstrakt konsantrasyonuna bağlı olduğu tespit edilmiştir. Madımak örneklerinin fenolik madde profilleri lokasyona göre farklılık göstermiş olup, Orta Anadolu ve Orta Karadeniz madımak örneklerinde bulunan majör fenolik bileşenler sırasıyla rutin ve kafeik asit olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Madimak (Polygonum cognatum Meissn.) is an endemic plant that is mainly grown in Anatolia and Black Sea regions of Turkey and has many bioactive properties such as antioxidant, antimutagen, anticancer and antimicrobial. In this study, bioactive properties of the madimak obtained from Central Black Sea and Central Anatolia regions of Turkey were determined and the effect of location on these properties was investigated. For this purpose, firstly madimak plants were dried and ethanolic extracts were obtained, then antioxidant and antimicrobial activities and phenolic compound profiles were analysed. As a result of the analyses, the total phenolic contents of the madimak samples grown in the Central Anatolia and Central Black Sea Regions determined by the Folin-Ciocalteu's method were calculated as 67.30 GAE mg/g and 58.59 GAE mg/g while the their total flavonoid contents as measured by the Zhinsen method were determined as 50.88 KAE mg/g and 32.86 KAE mg/g, respectively. Three different methods, namely DPPH, FRAP and CUPRAC were used for the determination of antioxidant activities of the madimak samples. The extracts from plants collected from both regions were found to have high antimicrobial activity against Salmonella enterica subsp. enterica serovar Typhimurium, Escherichia coli O157:H7, Listeria monocytogenes and Staphylococcus aureus and the effect was concentration dependent. Phenolic compound profiles of madimak samples differed by location, and major phenolic components found in Central Anatolia and Central Black Sea madimak samples were determined as rutin and caffeic acid, respectively.