Cost analysis of potential wind farms located at different regions in caspian sea
Hazar Denizinin farklı bölgelerinde potansiyel rüzgar enerjisi çiftliklerinin maliyet hesabı analizleri
  1. Tez No: 637411
  2. Yazar: MAHAMMAD AHMADOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ BAYRAKTAR BURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Gemi Mühendisliği, Energy, Marine Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi ve Deniz Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Açık Deniz Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Hazar Denizi Havzasının rüzgar enerjisi potansiyeli göz önünde bulundurularak, Abşeron Yarımadasında, Olya bölgesi ve Atyrau bölgesinde, Sulak şehrinin deniz sahili açıklarında potansiyel, olası rüzgar çiftliklerinin Kapasite Faktörleri ve onların Seviyelendirilmiş Enerji Maliyetleri araştırılmıştır. Seviyelendirilmiş Enerji Maliyeti hesabından önce, Abşeron Projesi için Basit Fizibilite Çalışması yapılmıştır. Rüzgar enerjisinin ekonomik açıdan getirileri, rüzgar enerji santrallerinin bu günü ve yarını, bu sektörün avantajları ve dezavantajları incelenmiştir. Açık Denizdeki rüzgar çiftliklerinin Sermaye Harcamaları, Operasyon ve Tamir Harcamaları incelenmiştir. Azerbaycanın rüzgar enerjisi potansiyeli araştırılmış, Abşeron Yarımadasının iki farklı bölgesinde ayrı ayrı olmakla rüzgar çiftlikleri tasarlanmış ve onların Seviyelendirilmiş Elektrik Maliyeti hesapları irdelenmiştir. Buna ek olarak, Hazar Denizi Havzasının farklı bölgeleri incelenmiş, adı geçen bölgelerde de potansiyel rüzgar çiftlikleri tasarlanmış ve onların Seviyelendirilmiş Enerji Maliyeti hesapları ve Kapasite Faktörleri mukayese edilmiştir. Bütün projelerin yerleşim düzeni seçilmiş, projelerin ön hesaplamaları yürütülmüştür. Bu proje için seçili bölgelerin batimetrik haritaları, gemi taşımacılığının esas yolları, kıyı ülkelerin Hazar Denizi Havzası üzerindeki sınırları ve seçili arazilerin hidrometeorolojik özellikleri incelenmiştir. Seçili arazilerin rüzgar hızlarının ekstrapolasyonu Güç Yasası yardımı ile hayata geçirilmiştir. Bu araştırma için birkaç farklı rüzgar türbini üreten firmaların rüzgar türbini ürünleri incelenmiş, bu türbinlerin güç eğrileri araştırılmış ve bölgenin şartlarına en uygun ve en verimli olan türbin seçilmiştir. Planlanmış projelerin Yıllık Elektrik Enerjisi Üretimleri, çiftliklerin Kapasite Faktörleri ve son olarakta Seviyelendirilmiş Elektrik Maliyeti analiz edilmiştir. Abşeron projesinde iki farklı İskonto Oranı İndirgenmiş Maliyet Hesabı için kullanılmış, çıkan sonuçlar Hazar Denizinde olası diğer projelerin Seviyelendirilmiş Enerji Maliyeti Hesaplarının sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Buna ek olarak Abşeron Projesinin sonuçları Azerbaycan Hükümetinin elektrik enerjisinin satış maliyeti üzerine olan politikarı ile karşılaştırılmıştır. İlaveten, bu çalışmadan çıkan sonuçlar, dünyadaki diğer açık denizlerde yapılmış rüzgar çiftliklerinin ortalama Kapasite Faktörleri ve Seviyelendirilmiş Enerji Maliyeti hesapları sonuçları ile kıyaslanmıştır. Seçili bölgelerin meteorolojik özellikleri ve bu özelliklerin planlanlanmış projeler üzerinde yarattığı etkilere değinilmiştir. Bu araştırmayı yürütebilmek için Hazar Denizi Havzasına ait çalışma örnekleri ve yayınlar kontrol edilmiş ve onların analizleri yapılmıştır. Daha iyi sonuçlar elde ede bilmek için, bu tez araştırmasının sonuçları, diğer yayınların ve araştırmaların sonuçları ile de kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, considering the Wind Energy Potential of the Caspian Sea, the Levelized Costs of Energy and Capacity Factors have been investigated for potential wind farms near the Absheron Peninsula, Olya site, Atyrau site, and finally for Sulak City's shoreline. Before LCOE analysis, Simple Feasibility Study has been done for the Absheron Project. Economical aspects of wind energy, today and the future of the wind power industry and its advantages and disadvantages have been investigated. Capital Expenditures, Operation, and Maintenance Expenditures of the offshore wind farms have been checked. Azerbaijan's wind energy potential has been checked. In the shoreline of the Absheron Peninsula, two different wind farms have been planned and designed and their Levelized Costs of Energy have been analyzed. Besides, other regions of the Caspian Sea basin have been investigated and potential wind farms in certain areas have been designed and their LCOE and Capacity Factor results have been compared. All projects' layouts have been selected. Preliminary calculations have conducted for all projects. For these projects, chosen regions' bathymetric maps, their hydrometrological features have been analyzed. Sea borders and shipping roads of the regions have been checked. Wind speeds of certain areas have been extrapolated by the help of power law. In order to have better results, several wind turbine factories' products have been checked. Their power curves have been analyzed and the most efficient one has been chosen for this research. Projects' Annual Energy Productions, their Capacity Factors, and finally, their LCOE have been calculated. In the project Absheron, two different discount rates have been used and its results have been compared with the projects of the other regions of the Caspian Sea. Besides, the results of the Absheron Project have been compared to the Azerbaijani Government's energy policy. Besides, the results of this research, have been compared to the results of the international offshore wind farms' average Capacity Factors and LCOE results. Regions' metrological features and their impacts on the planned projects have been mentioned in the end. To do that, researches and publications about the Caspian Sea basin have been checked and analyzed. To make a better comparison, their results have been compared to the results of this research.