Önce dağıt sonra topla milk-run problemi ve bir gerçek hayat uygulaması
Milk-run problem with backhauls and a real life case study
  1. Tez No: 637560
  2. Yazar: ELMEDIN ZUKOVIC
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERGİZ KASIMBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gün geçtikçe artan dünya nüfusu ve buna bağlı oluşan talep artışı sonucunda işletmeler daha fazla ürün üretmek zorundadır. Daha fazla ürün üretmek için işletmeler ya yatırım yapmakta ya da mevcut süreçlerini iyileştirmektedir. Yatırım yapmak her işletme için ideal bir çözüm yolu olmadığı için mevcut süreçlerin iyileştirilmesi gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Aynı zamanda şirketler yalnızca kendi süreçlerini değil tedarikçilerinin ve müşterilerinin süreçlerini de iyileştirmek durumundadır. Yani tedarik zincirinin optimizasyonu, şirketlerin süreçlerinin iyileştirilmesi için gerekli olan bir durumdur. Tedarik zinciri içerisinde iyileştirilebilir en uygun süreç ise lojistiktir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar da bunu desteklemektedir. Bu sebeple literatürde daha önce değinilmeyen Önce Dağıt Sonra Topla Milk-Run (ÖDSTM-R) problemi bu çalışmanın ana odak notası olmuştur. Bu çalışma kapsamında, TDM-R problem için karışık tam-sayılı matematiksel model entegrasyonu ele alınmıştır. Oluşturulan model ve yöntem süt ürünleri üretimi ve dağıtımı yapan bir işletme üzerinde test edilmiştir. Sonuçlara bakıldığında, önerilen yöntemin mevcut duruma göre oldukça iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of the increasing world population and the increase in demand, businesses are forced to produce more products. In order to produce more products, enterprises either invest or improve their existing processes. Since investing is not an ideal solution for every business, the improvement of existing processes is becoming more and more important. At the same time, companies need to improve not only their own processes but also the processes of their suppliers and customers. In other words, the optimization of the supply chain is essential for improving the processes of companies. The most appropriate process that can be improved within the supply chain is logistics. Recent studies support this. For this reason, the Milk-Run with backhauls problem, which has not been mentioned in the literature before, has been the main focus of this study. In this study, mixed integer mathematical model of Milk-Run with backhauls problem is discussed. The model and method was tested on a dairy product factory. When the results are examined, it is seen that the proposed method gives very good results compared to the current situation