Postprostatektomilerden sonra görülen inkontinans oranları
Incontinence rates after postprostatectomies
- Tez No: 637640
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFET TURGUT ALKIBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmada prostatektomi sonrası en az 6 ay geçmiş olan 190 olgunun ve kontrol grubundaki 50 olgunun İK durumları ICIQ-SF (İdrar Kaçırma Sorgulama Formu) ve M-PPİKSS ( Marmara Post-Prostatektomi İdrar Kaçırma Semptom Skoru) sorgulama formları kullanılarak karşılaştırılmıştır. Prostatektomili hastalar uygulanan cerrahi işlemin tipine göre TUR-P, TVP, RRP ve RARP olarak 4 grupta ayrı ayrı incelenmiştir. Kontrol grubundaki hastalar, İK dışında nedenlerle polikliniğimize başvuru yapmalarına rağmen sorgulama formlarını incelediğimizde %22'sinin İK sorunu olduğu saptanmıştır. Hiçbiri ped kullanmamakla beraber hastaların %8'i sıkışma tipi İK ve aynı oranda miks tip İK tariflemişlerdir. Az miktarda İK'nın birçok kişi tarafından patolojik bir durum olarak görülmemesi, genel yaşam kalitelerinin bu durumdan çok fazla etkilenmemesi veya utanma ve endişe gibi nedenlerle sağlık kuruluşuna başvurma gereği duymamış oldukları düşünülmüştür. BPH nedeniyle operasyon uygulanan olguların sonuçlarını incelediğimizde TVP cerrahisinin TUR-P'ye göre postprostatektomi kontinans için daha iyi sonuçlar verdiyi tespit edilmiştir. Postprostatektomi İK oranları TUR-P grubunda %35 iken TVP grubunda %6 olarak saptanmıştır. TUR-P grubundaki olguların çoğunluğu miks tip İK tariflemekte olup ped kullanım oranı (%10.4) TVP grubundan (%2.1) fazladır. Her iki grupta genel olarak hastaların yaşam kalitesi bu sorundan etkilenmemiştir. Prostat kanseri nedeniyle operasyon uygulanan olguların postprostatektomi İK oranlarını incelediğimizde önemli farklılık olmadığı (RRP %77, RARP %72) tespit edilmiştir. Her iki grubda stress tip İK'nın (RRP %56, RARP %43) ön planda olduğu saptanmıştır. Ped kullanım oranı RARP grubunda (%10.8) RRP grubundan (%2.2) fazladır. Sonuç olarak geç dönemde hastaların İK oranları RRP ve RARP cerrahisinde benzer iken, BPH cerrahisinde TVP ve TUR-P grupları arasında ciddi fark olduğu saptanmıştır. TVP uygulanan hastaların ameliyat sonrası kontinans durumlarının daha iyi olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the urinary incontinence (UI) outcomes of patients who underwent prostatectomy for BPH or prostate cancer in Gazi University Faculty of Medicine Urology Department, and to compare these outcomes with those of a control group. In the study, we investigated the UI status of 190 patients who had undergone prostatectomy at least 6 months prior and 50 controls using the ICIQ-SF (International Consultation on Incontinence Questionnaire-Short Form) and M-PPISS (Marmara post-prostatectomy incontinence symptom score) surveys. Prostatectomy patients were divided into 4 groups as TUR-P, TVP, RRP, and RARP according to the type of surgical procedure. Although the patients in the control group were randomly selected among patients that presented to our outpatient clinic for reasons other than UI, it was determined that 22% had UI problems. Although none of these subjects reported using incontinence pads, 8% described urge-type UI and 8% described mixed-type UI. This finding was ascribed to the notion that mild UI is not perceived as a pathological condition by many, that it does not significantly affect the overall quality of life, or that these patients chose not to seek medical care for reasons such as embarrassment and anxiety. When we examined the outcomes of BPH patients, we determined that the postprostatectomy continence outcomes of TVP surgery were better compared to TUR-P. The prevalence of postprostatectomy UI was 35% in the TUR-P group and 6% in the TVP group. The majority of the patients in the TUR-P group described mixed-type UI, and the pad usage rate was higher in the TUR-P group (10.4%) compared to the TVP group (2.1%). In both groups, this condition did not affect the patients' overall quality of life. When we evaluated the patients who underwent prostatectomy for prostate cancer, we determined that the prevalence of postprostatectomy UI was not significantly different for the two groups (RRP 77%, RARP 72%). Stress-type UI was more prominent in both prostate cancer prostatectomy groups (RRP 56%, RARP 43%). The incontinence pad usage rate was higher in the RARP group (10.8%) than in the RRP group (2.2%). To conclude, the prevalence of UI was similar in the prostate cancer groups (RRP and RARP) while it was significantly different for the BPH groups (TVP and TUR-P). We conclude that the patients who underwent TVP had better postprostatectomy continence outcomes.