Comparison of TDOA based source localization methods and improvement in source localization accuracy with sensor position uncertainties
Varış zaman farkı temelli kaynak konumlandırma yöntemlerinin karşılaştırılması ve algılayıcı konumu hataları dikkate alındığında kaynak konumlandırma doğruluğundaki ıyileşme
- Tez No: 637659
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER NEZİH GEREK, DOÇ. DR. TANSU FİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yayın yapan bir kaynağın doğru ve hassas konumlanması, kablosuz iletişim, askeri, gözetim, jeofizik ve navigasyon sistemleri gibi çeşitli alanlarda uygulamalara sahiptir. Bu tezde, varış zaman farkı (VZF) ölçümlerine dayalı mevcut çeşitli kaynak konumlandırma yöntemleri, (i) algılayıcı konum bilgisi herhangi bir hata olmaksızın tam ve doğru varsayıldığı ve (ii) kaynak konumlandırma algoritması formülize edilirken algılayıcı konum hataları mevcut varsayıldığı dikkate alınarak incelenmektedir. Her yöntemin nispi konumlandırma performansı, farklı kaynak ve algılayıcı dağılımı ve benzetim senaryoları ve koşulları için, elde edilen kestirimlerin kök ortalama kare hatası (RMSE)'yi ve Cramér Rao alt sınır (CRLB)'yi karşılaştırmasıyla incelenmiştir. Ayrıca, algılayıcı konum hataları göz ardı edildikleri durumun aksine algılayıcı konum hataları dikkate alındığında konumlandırma performansındaki önemli iyileşmeyi öngören teorik analizi pekiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The accurate and precise localization of an emitting source has applications in a number of fields including wireless communications, military, surveillance, geophysics and navigation systems. This thesis investigates various existing source localization methods based on time difference of arrival (TDOA) measurements for the case (i) when the knowledge of the sensor positions is assumed to be perfect and exact without any uncertainties in them and for the case (ii) when sensor position errors are assumed to be present and taken into consideration when formulating the source localization algorithms. The relative localization performance of each method is studied by comparing the Root Mean Square Errors (RMSEs) and Cramer-Rao Lower Bounds (CRLBs) of the corresponding resulting estimates for various sensor distribution scenarios and simulation conditions. Moreover, the theoretical analysis predicting the significant improvement in localization performance when sensor position errors are considered in contrast to the case when they are ignored, is corroborated through simulation.