Batman müzesinde bulunan artuklu dönemine ait bir grup sikkenin arkeometrik karakterizasyonu
Archeometric characterization of a group of coins of the artuqid period in the Batman museum
  1. Tez No: 637658
  2. Yazar: GONCAGÜL AVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Artuklular dönemine ait ve Batman Müzesi'ne satın alma yoluyla müzeye getirilmiş olan bir grup bakır sikkenin (28 adet) Enerji Dağılımlı Taşınabilir X-Işını Floresans Spektrometresi (P-EDXRF) ile analizi yapılmıştır. Tahribatsız bir analiz yöntemi olan P-EDXRF ile sikkelerin kimyasal kompozisyonları ortaya çıkarılarak eserlerin hangi elementlerden oluştuğu ve elementlerin eserdeki oranları hakkında bilgiler elde edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda ana element ortalama %97,24 oranında bakır, iz element %0,926 oranında kurşun, %0,462 oranında demir, % 0,347 oranında silisyum ve %0,210 oranında fosfor içerdiği tespit edilmiştir. Artuklular sahip oldukları konumdan dolayı birçok uygarlık kültüründen etkilenmiş olup bu durum ekonomik hayatlarına da yansımıştır. Bu etkileşimin sikkelere de yansıdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
A group bronze the coins (28 in total) which were known to dated to the Artuqid period obtained through purchased by Batman Museum analyzed by using Energy Dispersive Portable X-Ray Fluorescence Spectrometer (P-EDXRF). With the P-EDXRF analysis method, which is one of the non-destructive methods, the chemical composition of the coins were revealed, and information about which elements the works consisted of and the density of the elements in the work was obtained. And the element ratios were determined and the results were shared As a result of the analysis, it was determined that the main element contains an average of 97.24% copper, and trace element 0.926% bullet, 0.462% iron, 0.347% silicon and 0.210% phosphorus. The Artuqid were influenced by the culture of many civilization stemming from their position and reflected this in their economic life.As it is that this influence reflected to the coins.