Ratlarda cisplatin ile indüklenen kardiotoksisiteye karşı probiyotiklerin koruyucu etkisinin biyokimyasal, histopatolojik ve immunohistokimyasal olarak araştırılması
Biochemical, histopathological and immunohistochemical investigation of the protective effect of probiotics against cisplatin-induced cardiotoxicity in rats
- Tez No: 637727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Cisplatin kemoterapide yaygın olarak kullanılan antikanserojen bir ajandır. Çeşitli yan etkilerinin yanı sıra, Cisplatinin yüksek dozlarının kardiyotoksiste, hepatotoksisite ve nefrotoksisiteye neden olduğu bilinmektedir. İnsan ve hayvan organizmalları için faydalı olduğu bilinen probiyotikler, deneysel organ toksikasyonu çalışmalarında protektif etkili bileşik olarak kullanılmaktadır. Bu bilgiler ışığında bu araştırmada; Öncelikli olarak deney grupları oluşturularak belirlenen deneysel protokole göre protektif amaçlı Probiyotik uygulaması yapılacak ve Cisplatin ile nefrotoksisite modeli oluşturulacaktır. Deney sonunda deney gruplarındaki ratlardan anestezi altında kan alınarak serum örneklerinde CK, CK-MB ve cTnI (kardiaktroponin I) parametreleri otoanalizörde analiz edilerek elde edilen değerler gruplar arasında karşılaştırılacak ve Probiyorik uygulamasının kalp hasarı üzerine protektif etkilerinin olup olmadığı belirlenecek. Deney gruplarından elde edilen kalp dokularında biyokimyasal analizler, histopatolojik ve immunhistokimyasal incelemeler yapılarak probiyotik uygulamasının kardiotoksisiteye karşı olası protektif etkileri değerlendirilecek.
Özet (Çeviri)
Cisplatin is an anticancer agent widely used in chemotherapy. Besides various side effects, high doses of Cisplatin are known to cause cardiotoxicity, hepatotoxicity and nephrotoxicity. Probiotics, which are known to be useful for human and animal organisms, are used in the experimental organ toxication studies as a protective effective compound. In the light of this information; Probiotic application will be made for the protective purpose according to the experimental protocol determined by creating experimental groups and nephrotoxicity model with Cisplatin will be formed. At the end of the experiment, blood samples taken from the rats in the experimental groups will be analyzed by comparing the CK, CK-MB and cTnI (cardiopropin I) parameters in the autoanalyser in serum samples and the results will be compared between the groups and it will be determined whether Properics application has a protective effect on cardiac damage. Biochemical analyzes, histopathological and immunohistochemical investigations of the heart tissues obtained from experimental groups will be performed and probiotic effects of probiotic application against cardiotoxicity will be evaluated.