The relationship between muc1, muc4, muc16 molecules and treg cells and epithelial-mesenchymal transmission in pancreatic cancer
Pankreas kanseri̇nde MUC1, MUC4, MUC16 molekülleri̇ i̇le treg hücreleri̇ ve epi̇telyal-mezenki̇mal transi̇zyon arasindaki̇ i̇li̇şki̇
- Tez No: 637726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Onkoloji, Biology, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Pankreas kanseri, artmış invazyon ve metastaz kapasitesine sahip, kısa yaşam süresi olan kanser türlerinden bir tanesidir. Transmembran müsinler normalde epitel dokuyu koruma fonksiyonuna sahipken ekspresyonlarının tümör dokuda arttığı belirlenmiştir. Epitelyal Mezenkimal Transizyon (EMT) aktivasyonunun da tümör invazyonunu indüklediği bilinmektedir. Treg hücrelerin tümör mikroçevresinde bulunması ise immünsüpresif bir ortam oluşmasına katkı sağlayarak tümör hücrelerinin immün sistemden kaçışını kolaylaştırmaktadır. Bu tezin amacı transmembran müsinleri (MUC1, MUC4, MUC16) ve EMT moleküllerinin (E-Kaderin, N-Kaderin, TWIST) ekspresyon düzeyleri ile mikroçevrede bulunan FOXP3+ Treg hücreleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Ayrıca bu çalışmada, moleküllerin ekspresyon düzeyleri ile klinikopatolojik bulgular arasındaki ilişkinin belirlenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmaya 50 (18K) pankreas kanseri hastası arşiv dokuları dahil edildi, hastaların ortalama yaşı 69,7(40-94) olarak bulundu. Analizler real-time PCR (Q-PCR) ve immünohistokimya (IHC) yöntemi ile yapıldı. Tümörlü dokudaki rölatif gen ekspresyon düzeyi 2-∆∆Ct yöntemi kullanılarak hesaplandı. Verilerin TNM evresi, diferansiyasyon, lenf nodu metastazı ve uzak metastaz gibi klinikopatolojik bulgular ile ilişkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer has a poor prognosis due to its increased invasion and metastasis capacity. Transmembrane mucins normally have as their functions to protect the epithelial tissues but their expression level is has been found to increase in tumors. Epithelial-mesenchymal transition (EMT) plays an important role to understand the potential mechanisms for tumor progression and metastasis. Treg cells are critical for maintaining immune tolerance, but they can also impede antitumor immune responses. Treg cells promote tumor progression and metastasis via their immune-suppressive functions. The study aims to investigate the relationship between transmembrane mucins (MUC1, MUC4, MUC16) and the expression levels of EMT molecules (E-Cadherin, N-Cadherin, TWIST) and FOXP3+ Treg cells in the microenvironment. Also in this study, it was aimed to determine the relationship between the expression levels of molecules and clinicopathological findings. Archive tissues of 50 (18F) pancreatic cancer patients were included in the study, the mean age of the patients was 69.7 (40-94). The analysis was performed by real-time PCR (Q-PCR) and immunohistochemistry (IHC). The relative gene expression levels in tissues were calculated using the 2-∆∆Ct method. The relations between expression levels and tumor differentiation, TNM stage, lymph node metastasis, and metastasis were investigated. There was no significant difference in the expression levels of MUC1 in the tumor.