Şavşat Nüfus Defteri (1835) transkripsiyon ve değerlendirme
Savsat Population Books detailed (1835) transcription and evaluation
- Tez No: 637773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Osmanlı Devleti'nde modern anlamda yapılan ilk nüfus sayımı II. Mahmut tarafından başlatılmıştır. Yeniçeri Ocağı kaldırıldıktan sonra kurulan Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye Ordusunun asker ihtiyacını karşılamak amacıyla Osmanlı genelinde yapılan sayım H.1247/ M.1831 tarihinde başlamıştır. Bu nüfus defterlerinden bölgelerin demografik yapısı, meslekleri, kişilerin fiziksel özellikleri, doğum-ölüm tarihleri, nüfus hareketleri vb. gibi konuları hakkında bilgi edinmekteyiz. Tezin konusu olan Şavşat'ın nüfus sayımı H.1251/ M.1835 tarihinde gerçekleşmiştir. Araştırmamıza konu olan nüfus defterinde Müslim, Gayrimüslim ve Kıptî nüfus için ayrı defterler tutulmuştur. Sadece erkeklerin kaydedildiği deftere öncelikle hâne reisi, ardından hânedeki erkek nüfusun yaşı dikkate alınarak bir sıra takip edilmiştir. Bu defterdeki Müslim, Gayrimüslim ve Kıptî nüfusla ilgili belgelerin transkripsiyonu yapılarak bölge tarihini öğrenmek ve bundan sonra nüfus defterleri üzerinde yapılacak olan çalışmalara katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The first census conducted in the Ottoman Empire in the modern sense was started by Mahmut II. The census in the Ottoman period started in H.1247/M.1831 in order to meet the military needs of the Asâkir-i Mansure-i Muhammediyye Army, which was established after the Janissary Council was removed. From these demographic books, we learn about the demographic structure of the regions, their occupations, the physical characteristics of the people, birth-death dates, and population movements. The census of Şavşat, which is the subject of the thesis, took place on the date of H.1251/M.1835. Separate books for Muslim, Non-Muslim and Coptic populations were kept in the population book subject to our research. In the notebook where only men were registered, first one was followed considering the head of household, then the age of the male population in the household. In this book, it is aimed to learn the history of the region by transcribing the documents related to Muslim, Non-Muslim and Coptic populations and to contribute to the studies to be carried out on the population books.