Güneydoğu Anadolu bölgesinde hububat hortumluböceği (Pachytychius hordei (Brull?) (Coleoptera: curculionidae)'nin yayılış alanları ve biyo-ekolojisi üzerinde araştırmalar
Investigations on the distribution and bio-ecology of pachytychius hordei (Brull?) (Coleoptera: Curculionidae) in southeast Anatolian region
- Tez No: 9422
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL TOROS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
İİ ÖZET Doktora Tezi GÜNEYDO?U ANADOLU BÖLGESİNDE HUBUBAT HORTUMLUBÖCE?İ ( PACHYTYCHIUS ffORDEI (BRULLE) (COLEOPTERA : CURCULIONIDAE) ' NİN YAYILIŞ ALANLARI VE BİYO - EKOLOJİSİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Ziya ŞİMŞEK ANKARA ÜNİVERSİTESİ PEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİTKİ KORUMA ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr* Seval TOROS 1990. Sayfa s 154 Jüri : Prof, Dr. Seval TOROS Prof. Dr. İrfan tunç Doç. Dr. Sultan ÇOBANO?LU Bu arastxrma 1987 - 1989 yxllarx arasxnda yürü - tülmüş olup Paehytvchiua hordei (BrulLâ) (Coleoptera - Cureulionida@)*nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yayxlxs alanları, biyo - ekolojisi, konukcularx ve neden olduğu ürün kayxplarx incelenmiştir. Elde edilen verilere göre P. hordei ' nin Günev- doğu Anadolu Bölgesinde yoğunluk sırasına göre Şanlıurfa (Birecik, Suruç» Merkez, Bozova), Mardin (Kxzxltepe, Mer - kez, Derik), Diyarbakır (Cxnar, Bismil, Merkez), Adıyaman (Samsat, Çakxrhöyük, Merkez)1 da arpa ve buğday bitkile - rinde bulunduğu belirlenmiştir. J?« hordei 'nin 25 + 1 C° ile 30 T 1 C° sxcaklik ve % 65 + 5 orantılı neme ayarlı iklim odaları ile doğal koşullarda zararlının biyolojisi incelenmiş olup elde edilen bulgulara göre yumurtlama seyri ve bxrakxlan yumur ta mikta^xnxn sxcaklxga bağlı olarak artxş gösterdiğiİÜ saptanmış tır. Dişi bireylerin yumurtlama periyodunca bırakmış olduğu yumurta miktarının yaklaşık yarıdan fazlasını (% 45-60) iklim odalarında 3. -5. günde, arazi koşullarında arpa bitkilerinde 1. - 4. günde, buğdayda 6.-8. günde bıraktıkları belirlenmiştir. Arazi koşullarında zararlının populasyonda er kek bireylerin payının (% 50.0- 88.8) dişilerinkinden (% 11.2 -5Û.0) fazla olduğu saptanmıştır. Bölge koşullarında P. hordei ' nin herhangibir doğal düşmanına rastlanılmamıştır. P. hordei1 nin tane içerisinde 4 larva dönemi geçirdiği“”ve larva dönemlerini yaklaşık 2o günde tamam ladığı, son döneme ulaşan larvaların toprağa inerek toprağın 5 -45 cm'lik kesiminde prepupa ve pupa dönem - lerini geçirerek ergin oldukları ve yılda bir döl ver - dikleri belirlenmiştir. P. hordei ' nin kültür bitkileri (arpa, buğday, yulaf, çavdar) yanında Bölgede yetişen diğer yabani Gramineae'de de bulunduğu belirlenmiştir. P. hordei ergin ve larvalarının buğdayda % 0.57 -12.47 (2.61 -63.76 kg/da), arpada % 26. OO - 40.02 (80. 33, -205.49 kg/da) düzeyinde ürün kayıpları - na neden olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Pachvtvchius hordei (Brulle) (Coleoptera : Curculionidae ), Güney ? doğu Anadolu Bölgesi, yayılış alanı, arpa, buğday, populasyon yoğunluğu, ürün kayıpları, biyo - ekolojisi, konukçu bitkileri.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT PhD Thesis INVESTIGATIONS ON THE DISTRIBUTION AND BIO - ECOLOGY OF PACHYTYCBIUS HORDBI (BRULLE) (COLEOPTERA : CURCULIONIDAE ) IN SOUTHEAST ANATOLIAN REGION Ziya ŞİMŞEK Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof, Dr. Seval TOROS 1990, Page $ 154 Jury : Prof» Dr. Seval TOROS Prpf. Dr. İrfan TUNÇ Assoc. Prof. Dr. Sultan ÇOBANO?LU This study was carried out through 1987 - 1989. The distribution e bio - ecology* hosts of Pachvtvchiua hordei (Brull6) (Coleoptera 8 Curculionidae) in Southeast Anatolian Region were investigated, well as crop losses caused by the pest in wheat and barley. According to survey results its distribution from more to less is as following in wheat and barley fields : Şanlıurfa (Birecik, Suruç, Merkez, Bozova), Mardin (Kızıltepe, Merkez, Derik), Diyarbakır (Çınar, Bismil, Merkez), Adıyaman (Samsat, ÇakırhöyÜk, Merkez); The biology of P. hordei was studied in incubators maintained at 25 C° +1 and 30 C° +1 and 65 % + 5 rela - tive humidity as well as in natural conditions, and it was determined that the number of egg laid increased by the temperature.V More than the half of the eggs (45 - 60 %) was laid in 3 -5 th days in incubators, whereas it was 1 -4 th day for barley and 6 -8 th day for wheat in field con - ditions. In field conditions, the rate of male indivi - duals in the population was found to be SO. o -88*8 %, as being more than the females ' (11.2 -50.0 %). Any natural enemy of P. hordei was determined in th© region. ~" It was also determined that P. hordei passes through 4 larval stages in 20 days in~~the kernel. The last stage larvae reach to the soil and complete their prepupal and pupal stages at 5 - 45 cm depth to become adult, having one generation in a year. P. hordei was also found on wild Gramineae besides crops (barley, wheat, oat, rye). P. hordei adults and larvae cause 0.57 - 12,47 % (2.61 - 63.76 kg/da) crop losses in wheat, whereas it ranges between 26. OO - 40.02 % (80.33 - 205.49 kg/da) in barley. KEY WORDS s Pachytvchlus hordei (Brulld) (Coleoptera : Curculionidae), Southeast Anatolian Region, distribution, crop damage, bio - ecology, wheat, barley, oat, rye.