Turizm rehberliğinde kişisel markalaşma
Personal branding in tourism guidance
  1. Tez No: 637817
  2. Yazar: RAGIP UÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERBAY ASLITÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR KARAKAŞ TANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kişisel marka kavramı, ticari markalardan farklı olarak, bir bireyin bir topluluk, sektör veya pazardaki deneyimlerine, uzmanlıklarına, yetkinliklerine, eylemlerine ve başarılarına dayanan ve kitlelerce tanınan bir kişi olarak tanımlanmaktadır. Kişisel markalaşma, uzun bir prosedür olup, kişiyle ilgili bir marka değeri yaratmak için doğrudan planlanmaktadır. Günümüzde sürekli artan rekabetçi pazar, insanların akranlarından sıyrılmakta zorlandıkları bir durum yaratmaktadır. Kişisel markalaşma, insanlara rekabetçi ortamlarda fark edilir olma fırsatı sunmaktadır. Turizm endüstrisinin mihenk taşlarından olan turist rehberleri, ziyaretçilerini destinasyonların en çekici kısımlarına yönlendiren turizm profesyonelleridir. Ülkelerinin temsilcisi konumunda olan rehberler, bilgi veren, yol gösteren, liderlik eden ve ziyaretçilerin tatmini sağlayıp, olumlu deneyimler yaşamasına yardımcı olan kişilerdir. Günümüzde pek çok meslekte oluşan rekabet ortamı, rehberlik mesleğinde de kapsamaktadır. Diğer rehberlerden farklı olmak, ayırt edici birtakım özellikleri ön plana çıkartmak ve tercih edilen bir rehber olmak için kişisel marka kavramı bu alanda da kendisini göstermektedir. Bu çalışmada kişisel marka haline gelmiş turist rehberleri ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler sonucunda rehberlikte markalaşmak isteyen rehberlere çeşitli öneriler ve yol haritası çıkartılmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde turizm rehberliği, ikinci bölümde kişisel markalaşma ile ilgili kuramsal çerçeve ve ilgili araştırmalar ele alınmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise kişisel marka haline gelmiş turist rehberleri ile yapılan görüşmeler sonucundaki bulgulara yer verilmiş ve rehber adaylarına markalaşma yolunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of personal branding, unlike trademarks, is defined as a person known by the masses based on an individual's experience, expertise, competencies, actions and achievements in a community, industry or market. Personal branding is a long procedure and it is planned directly to create a brand value related to the person. Today, the ever-increasing competitive market creates a situation where people find it difficult to stand out from their peers. Personal branding offers people the opportunity to be noticed in competitive environments. Tourist guides, one of the touchstone of the tourism industry, are tourism professionals who guide their visitors to the most attractive parts of the destinations. Guides, who are representatives of their countries, are people who provide information, guide, lead and help visitors have positive experiences by satisfying them. Today, the competitive environment that occurs in many professions also includes the guidance profession. In order to be different from other guides, to highlight some distinctive features and to be a preferred guide, the concept of personal brand shows itself in this area. In this study, interviews were made with tourist guides who have become personal brand. As a result of the interviews, various suggestions and a road map were prepared for guides who wanted to become a brand in guidance. The study consists of three main parts. In the first part, tourism guidance, in the second part personal branding, the theoretical framework and related researches are discussed. In the third part of the study, the findings as a result of interviews with tourist guides who have become personal brand are included and suggestions for branding are presented to guide candidates.