Manevi iyi oluşla aile doyumu arasındaki ilişkide aile desteği ve bütünlüğünün rolü
The role of family support and coherence in the relationship between spiritual well-being and family satisfaction
- Tez No: 637846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK TOTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada evli bireylerin manevi iyi oluşlarıyla aile doyumları arasındaki ilişkide aile desteği ve aile bütünlüğünün aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Aydın ili Efeler ilçesinde ikamet eden, en az bir çocuklu, 10 yıl ve daha fazla süredir evli olan 235'i anne (% 57, 5) 174'ü baba (% 42, 5) olmak üzere toplamda 409 evli birey katılmıştır. Araştırmada betimsel ilişkisel desen kullanılmıştır. Spiritüel İyi Oluş Ölçeği, Aile Yaşam Doyumu Ölçeği, Aileden Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği Kısa Formu ve Kişisel Bilgi Formu veri toplama araçları olarak araştırmada kullanılmıştır. Korelasyon analizleri sonrasında regresyonel yaklaşımla incelenmiş olan araştırmanın hipotez modelinin incelenmesinde Koşullu İşlem Analizinden (Conditional Process Analysis) yararlanılmıştır. Araştırma sonucuna göre manevi iyi oluş, aile doyumu, aile desteği ve aile bütünlüğü değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Manevi iyi oluş aile doyumunu pozitif yönde açıklamaktadır. Manevi iyi oluşun aile doyumuna olan etkisinde aile desteği ve aile bütünlüğünün kısmi aracı oldukları belirlenmiştir. Bu durum manevi iyi oluşun aile doyumunu etkilemesinde aile desteği ve aile bütünlüğünün de dolaylı katkısı olduğunu göstermektedir. Aile eğitimi veya danışmanlığı alanında ailelere yönelik hazırlanabilecek psikoeğitim ve müdahale programlarında bu araştırmada aile doyumu üzerinde etkili olduğu belirlenen aile desteği ve aile bütünlüğünü arttırmaya yönelik çalışmalar yapılabilir. Daha sonraki araştırmalarda manevi iyi oluşun aile ilişkileriyle ilgili değişkenler, evlilikle ilgili değişkenler ya da romantik ilişkilerle ilgili değişkenler üzerindeki etkisi de incelenebilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Maneviyat, Manevi İyi Oluş, Aile Desteği, Aile Bütünlük Duygusu, Aile Doyumu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the mediating roles of family support and family sense of coherence between spiratual well-being and family satisfaction. Four-hundred and nine married adults including two-hundred and thirtyfive mothers (57,5 %) and one-hundred seventyfour fathers (42,5 %), who have been living in Aydın's Efeler district, have at least one childhood, have been married for ten years or more, participated the study. The descriptive-relational design was used in the research. The Spiritual Well-Being Scale, the Family Life Satisfaction Scale, the Perceived Social Support from Family Scale, the Family Sense of Coherence Scale-Short Form and the Personal Information Form were used in the research as data collection tools. Conditional Process Analysis was used to analyze the hypothesis model of the research, which was examined with a regression approach after correlation analysis. According to the research results, statistically significant relationships were found between spiritual well-being, family satisfaction, family support and family sense of coherence. According to finding spiritual well-being positively explains family satisfaction. There are partial mediating roles of family support and family sense of coherence between spiratual well-being and family satisfaction. This shows that family support and family sense of coherence indirectly contribute to the effect of spiritual well-being on family satisfaction. In psychoeducation and intervention programs that can be prepared for families in the field of family education or counseling, studies aimed at increasing family support and family sense of coherence, which are determined to be effective on family satisfaction, can be conducted in this research. Subsequent research can also examine the effect of spiritual well-being on variables related to family relationships, marriage-related variables or variables related to romantic relationships. KEYWORDS: Spirituality, Spiritual Well-Being, Family Support, Family Sense of Coherence, Family Satisfaction.