Routes and communications in late Roman and Byzantine Anatolia (CA. 4th-9th centuries a.d.)
Geç Roma ve Bizans Anadolusu'nda rotalar ve iletişim (M.S. 4.-9. yüzyıllar)
- Tez No: 637934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ÖZGENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 492
Özet
Bu çalışma, Geç Roma ve Bizans döneminde idari/siyasi ve ekonomik yapıdaki değişimlerin Anadolu'daki şehirlerin statüsüne ve rotaların kullanımına etkilerini değerlendiren bir çerçeve sunmaktadır. 4. ve 9. yüzyıllar arasındaki dönemin dinamiklerine bakan çalışmalar, kentleşme durumunu, klasik şehrin 'sürekliliği' veya 'süreksizliği', 'dönüşümü' veya 'çöküşü' üzerinde durarak, yazılı kaynaklar ve arkeolojik veriler yoluyla tartışmışlardır. Söz konusu dönem, hem rotaların kullanımı ve hem de kentleşme dinamiklerine etki eden, askeri ve siyasi koşulların egemen olduğu bir süreçtir. Kazı raporlarından ve tarihi belgelerden elde edilen verileri birleştirerek, bu tez, söz konusu değişimlerin, 4. ve 9. yüzyıllar arasında, rotaların kullanımına ve bu yüzden bu rotalar üzerinde kurulmuş kentlerin durumuna nasıl ve ne şekilde etki ettiğini tartışmaktadır. Bu tartışma, Arap akıncıları, hacılar ve Roma orduları tarafından kullanılan iki ana diyagonal rotayı referans alarak açıklanmaktadır. Bu rotalar üzerinde, arkeolojik ve tarihi olarak bilinen ana kentler, Anadolu'nun genel görünümünü ortaya koymak ve Roma kentlerinin durumundaki değişimi değerlendirmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents a framework to evaluate the impacts of administrative/political and economic structures of the late Roman and Byzantine period on the use of routes and status of cities in Asia Minor. The studies that looked at the dynamics of the era between the 4th-9th centuries argued the state of urbanism, via both literary and archaeological sources, and suggested 'decline', 'transformation' and 'continuity' or 'discontinuity' of the classical city. The period considered was dominated by military and political circumstances that influenced both the use of routes and urbanization dynamics. By combining the historical evidence gathered from textual studies and archaeological data collected from excavation reports, the thesis aims to discuss how and in which ways these changes were influential on the use of routes and hence the status of urban centres located along these routes between the fourth and ninth centuries. The discussion is illustrated in reference to two main diagonal routes between Constantinople and the Cilician Gates, which used by the Roman armies, pilgrims, and Arab raiders. The main cities known archaeologically and textually along these routes are used to draw a picture of Anatolia and thus to evaluate the nature of change in the urban status of Roman cities.