Assessment of climate change effects on flood risk by using GIS and remote sensing (case study: Kabul, Afghanistan)
CBS ve uzaktan algılama kullanılarak iklim değişikliğininsel riski üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi (örnek olay:Kabil, Afganistan)
- Tez No: 637994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA YİĞİT AVDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çeviri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
21. yüzyılda Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemi gibi geouzamsal teknolojiler su kaynakları yönetimi, kirlilik izleme ve afet yönetimi gibi çevresel izleme için önemli bir araçtır. Son yıllarda küresel iklim değişikliğinin canlılar ve çevresel süreçler üzerinde olumsuz etkileri hızlanmakta, yerleşim yerleri sel gibi çevresel bozulmalardan etkilenmektedir. Her yıl Kabil şehri birçok su baskınına maruz kalmaktadır ve bu durum Kabil şehrine büyük zararlar vermektedir. Bu çalışmanın amacı Kabil şehrinde ve çevresinde 2014-2019 yılları arasında meydana gelen sellerin zararlarını değerlendirmektir. Bu çalışma, çevresel hasarı azaltmak için sel olayların risk yönetimi ve koruma önlemlerinin planlanmasına, modellenmesine ve tasarımına, acil durumun gerçek zamanlı olarak yönetilmesiyle sel olaylarının daha kolay bir şekilde atlatılması sağlamayı hedeflemektedir. İklim Değişikliğinden kaynaklanan taşkın riskinin Kabil şehri üzerindeki etkileri Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Uzaktan Algılama (UA) teknolojileri kullanılarak belirlenmiştir. Çalışmada NDWI (Normaliz Edilmiş Fark Su İndeksi) ve Flood-pixel indeksleri, açık su ve taşkın suyu özelliklerinin tanımlanması için en iyi yöntem olan görüntü işleme yazılımıvi (ENVI) tarafından hesaplanmıştır. ArcMap ortamında bir taşkın risk analizi haritası üretilmiştir. Sonuç olarak, (2009-2019) yılları arasındaki iklim analiz haritası ve (2014-2019) yılları arasındaki uydu görüntüleri analizi karşılaştırmalı bir sonuç olarak toplanmış ve analizlerin sonucunda, Kabil şehrinin büyük sel olayları tehdidi altında olduğu ve gelecekte Kabil şehri için büyük bir sorun oluşturacağı düşünülmektedir. Kabil şehrinde taşkın risk seviyesinin kontrolü, önlenmesi ve azaltılması için yapısal ve yapısal olmayan önlemlerin alınmasını önerilmektedir. UA ve CBS, sel riskini yönetmek ve izleme maliyetini azaltmak için araştırmacılara daha ucuz, hızlı ve kolay erişilebilir veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Geospatial technology such as Remote Sensing and Geographic Information System is a crucial tool in environmental monitoring such as water resource management, pollutions monitoring, and disaster management in the 21st century. In the present decade, Climate change is one of the most serious and critical issues which has hurt the environmental processes and living things, which include rapid urban floods and environmental degradation. Kabul City is one of the urban areas which is hugely affected by flood events every year. This study aims to assess the occurrence of flood damages in Kabul city and its surrounding areas between the years of 2014-2019. This will assist in planning, modeling, and design of flood risk management and measures of protection, managing emergency in real-time and recovering from flood events, which in turn lowers the environmental damage. In this thesis, Assessment of Climate Change Effects on flood risk on the city of Kabul has been done via Using Remote Sensing (RS) and Geographic Information System (GIS) technologies. Further, the indexes of Normalized difference water index (NDWI) and Flood-pixel has been developed by image processing software (ENVI), which is one of the best methods for open water and Floodwater features delineation. A flood risk analysis map has been developed in the ArcMap software. In conclusion, the data gathered comparatively from climate map analysis between the years (2009-2019) and satellite imagery analysis between the years (2014- 2019) shows that some parts of the city have been under huge threat of flood occurrences, and this risk is increasing and will become an even greater threat for the Kabul city in the future. Hence, I recommend structural and non-structural measures for the control, prevention, and reduction of the flood risk level in the city of Kabul. RS and GIS easily offer relatively cheap, quick, and easily accessible data for researchers about the flood occurrence, which lowers the cost of flood risk management and monitoring.