Yeni protoflavon bazlı hibrid bileşiklerin meme kanseri hücre soylarında sitotoksik/apoptotik etkilerinin araştırılması
Investigation of the cytotoxic/apoptotic effect of novel protoflavone based hybrid compounds in human breast cancer cell lines
- Tez No: 638026
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ULUKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Meme kanseri, kadınlar arasında en sık görülen kanser olup, her yıl 2,1 milyon kadını etkilemektedir, kadınlarda kansere bağlı ölümlerde önde gelen nedenler arasındadır. 2018'de 627.000 kadının meme kanserinden öldüğü tahmin edilmektedir ki bu kadınlarda tüm kanser ölümlerinin yaklaşık % 15'idir. Tedavisinde yeni yaklaşımlara rağmen etkin bir başarı sağlanamamaktadır. Bu tez çalışması kapsamında; dört yeni hibrid protoflavon bileşiğin MCF-7 ve MDA-MB-231 hücre hatları üzerinde anti-kanser etkileri incelenecektir. MCF-7 hücre hattı ERα -pozitif meme kanseri için temsili model olarak ve MDA-MB-231 hücre hattı üçlü negatif meme kanseri (TNBC) için model olarak kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer among women, affecting 2.1 million women each year and is one of the leading causes of cancer-related deaths in women. It is estimated that 627,000 women died of breast cancer in 2018, accounting for about 15% of all cancer deaths among women. Despite the new approaches in the treatment of effective success can not be achieved. Within the scope of this thesis; The anti-cancer effects of four novel hybrid protoflavone compounds on MCF-7 and MDA-MB-231 cell lines will be examined. The MCF-7 cell line will be used as a representative model for ERα-positive breast cancer and as a model for the MDA-MB-231 cell line triple negative breast cancer (TNBC).