Laparoskopik cerrahide fonksiyonel rezidüel kapasite (FRK) değişiklikleri ve yapılan recruitment manevrasının fonksiyonel rezidüel kapasiteye etkisi
Functional residual capacity (FRC) changes in laparoscopic surgery and the effect of recruitment manever on functional residual capacity
- Tez No: 638238
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET MERT ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmanın temel amacı laparoskopik kolesistektomi sırasında mekanik ventilasyon ve genel anestezi altındaki hastalarda, recruitment yapılan ve yapılmayan hastaların FRK ve statik kompliyans değerlerini karşılaştırmaktır. İkincil çıktılar ise; recruitment manevrası uygulanan ve uygulanmayan hasta gruplarında atelektaziyi klinik olarak öngörebilmek amacıyla derlenme odasında yapılan, oda havası testi değerlerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı ve onam alınmasını takiben toplam 48 hasta çalışmaya alındı. Protokolün belirtilen zamanlarında; FRK ve statik kompliyans ölçümleri alındı. Bazal ölçümler entübasyon sonrası alındıktan sonra, hasta çalışma grubundaysa pnömoperitoneum öncesi 30 cmH2O ile 15 saniyelik recruitment manevrası uygulanarak çalışma grubunda ölçümler tekrar alındı. Pnömoperitoneum ile birlikte her iki grupta da ölçümler alındı. Pnömoperitoneum boşaltıldıktan sonra çalışma grubunda bir ölçüm daha alındı ve bu ölçüm sonrasında çalışma grubuna aynı recruitment manevrası uygulanırken kontrol grubuna uygulanmadı. Operasyon sonunda her iki gruptan ölçüm alındı. Bütün hastalara derlenme odasında oda havası testi uygulandı. Bulgular: Her iki grupta da bazal FRK ve statik kompliyans değerleri benzerdi. Çalışmanın primer amacı olan; gruplar arasında operasyon başında ve sonunda ölçülen FRK ve Statik Kompliyans (Cs) absolut farkları sırasıyla; ΔFRK T5-T1 p˂0,001, ΔCs T5-T1 p˂0,001 olarak saptandı. Çalışmanın sekonder amacı olan atelektaziyi öngörebilmek amacıyla yapılan oda havası testinde; çalışma grubunda 2 hastada (%9) oda havası testi pozitif iken, kontrol grubunda 5 hastada (%20) hastada oda havası testi pozitif olarak saptandı. Bu durum istatistiksel olarak anlamlı fark yaratmasa da (p=0,268) klinik olarak anlamlı bir fark yaratmaktadır. Sonuç: Bu çalışmanın sonucunda; laparoskopik cerrahi prosedürlerinde sağlıklı akciğerlerde alveoler recruitment manevrasının pnömoperitoneum öncesinde uygulanması istatistiksel olarak daha iyi statik kompliyans değerleri sağlarken, pnömoperitoneum sonrasında recruitment uygulanması istatistiksel olarak daha iyi fonksiyonel rezidüel kapasite ve daha iyi statik kompliyans sağlayacaktır. Recruitment uygulanan hastalar istatistiksel olarak anlamlı olmasa da klinik olarak daha az atelektazi ile karşılaşacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study primarily aimed to compare the functional residuel capacity (FRC) and static compliance (Cs) values for laparoscopic cholecystectomy for mechanical ventilation and general anesthesia, recruited and non-recruited patients. The secondary aim of this study is compare the room air test values for the determined to atelectasis, recruited and non-recruited patients. Materials and Methods: : Following the approval of Ethical Committee and informed consent, 48 patients undergoing laparoscopic cholecystectomy were included to the study. At the specified times of the protocol ; FRC and static compliance were measured. Functional residual capacity (FRC) and static compliance measurements were repeated by performing in the study group. Basal measurements were taken after intubation. In the study group, a recruitment maneuver (15-second with 30 cmH2O) was performed before the pneumoperitoneum and the measurements were taken again in the study group. Measurements were repeated in both groups with pneumoperitoneum. After the pneumoperitoneum was drained, another measurement was taken in the study group. While recruitment maneuver was applied to the study group after measurement, it was not applied to the control group and measurements were taken from both groups at the end of the operation . Room air test was performed in all patients in the recovery room. Results: Baseline FRK and static compliance values were similar in both groups. The primary aim of the study is; absolute differences of FRC and Static Compliance (Cs) measured at the beginning and end of the operation, respectively; ΔFRK T5-T1 p˂0,001, ΔCs T5-T1 p˂0,001. In the room air test performed to predict atelectasis is the secondary goal of the study; the room air test was positive in 2 patients (9%) in the study group, the room air test was positive in 5 patients (20%) in the control group. Although this does not make a statistically significant difference (p = 0.268), it makes a clinically significant difference. Conclusion: Application of alveolar recruitment maneuver prior to pneumoperitoneum in laparoscopic surgical procedures in healthy lungs provides statistically better static compliance values, whereas recruitment after pneumoperitoneum will provide statistically better functional residual capacity and better static compliance. Patients undergoing recruitment will experience less atelectasis clinically, although it is not statistically significant.