Geçimlik üretim sürecinde kadın emeği: Amasra 'Galla Bazarı' örneği
Women labor in subsistence production: Amasra 'Galla Bazarı' example
- Tez No: 638285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL MEMİŞ PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kadın emeği, tarihin en başından bugüne üretim ilişkilerindeki değişime ve sonuç olarak gelişen ataerkiye bağlı olarak farklılaşarak gelmiştir. Bugün kadın emeğinin özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en fazla yoğunluk gösterdiği alanlardan bir tanesi de tarım sektörü kapsamında bulunan“geçimlik üretim”alanıdır. Geçimlik tarımsal faaliyetlerde genel olarak hanenin gıda ihtiyacının karşılanması amacıyla üretim yapılır. Bu sebeple, geçimlik tarım faaliyetleri hanenin yeniden üretiminin sağlandığı uğraşlar arasında gösterilebilir. Bu alanda ücretsiz aile işçisi olarak yer alan kadının emeği görünmez ve dolayısıyla“değersiz”dir. Fakat bazen, geçimlik üretim faaliyetleri sayesinde üretilen ürünlerin bir kısmı ticari ilişkiler içerisine de sokulabilir. Bu çalışmanın amacı da Amasra ilçesinde geçimlik üretim faaliyetlerinde bulunan ve bu üretim sonrasında elde ettikleri ürünleri“Galla Bazarı”olarak adlandırılan pazar yerinde satan kadınların geçimlik üretim faaliyetlerindeki rolleri ve emeklerinin niteliğini değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Women's labour has come until today by changing according to the changes in the relations of production and the resulting patriarchy from the beginning of the history. Today, the“subsistence production”of the agricultural sector is one of the female – intensive area especially in the under developed and developing countries. The production in subsistence agriculture is generally conducted for meeting the food need of the families, which means that these productions can be among the reproductive activities. The labour of women participating in this area as an unpaid family worker is invisible and, as a result,“invaluable”. However, some of the products within subsistence production can be included in commercial relations. The aim of this study is to evaluate the characteristics of the labour and the roles of women who are dealing with subsistence production within Amasra and selling their products in the local bazaar namely called as“Galla Bazarı”.