Dâhilde işleme rejiminin Türkiye ihracatındaki yeri ve yaşanılan hukuki sorunlar
The place of inward processing regime in Turkish export and its current legal problems
  1. Tez No: 638299
  2. Yazar: VELİ MEHMET KARABACAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezin konusunu dâhilde işleme rejiminin Türkiye ihracatındaki yeri ve yaşanılan hukuki sorunlardan oluşturmaktadır. Çalışmamız beş temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuya giriş yapılarak dış ticaretin teşvikine yönelik kavramsal çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde dâhilde işleme rejimiyle ilgili kavramların sunumu gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda kullanılan terimlerle birlikte rejimin tarihi gelişimi ve işleyişi hakkında bilgiler sunulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde dâhilde işleme rejimiyle ilgili kuruluşların görev ve sorumlulukları incelenmiştir. Dördüncü bölümde dâhilde işleme rejiminin ekonomideki yeri ithalat ve ihracat üzerinden incelenmiştir. Son bölümde ise sistemin işleyişindeki hukuki problemlerin incelenmesi sağlanmıştır. Sonuç olarak dâhilde işleme rejiminin ihracatın teşviki için önemli bir uygulama olduğu gözlenmiştir. Bu sayede gerçekleştirilen ithalatla ihracat arasında iki kattan fazla katma değer elde edildiği belirlenmiştir. Ancak hukuki problemlerin ortadan kaldırılması ve katma değeri daha yüksek ürünlerin üretimiyle verimli bir ekonomik sistemin oluşturulması gerektiği görülmüştür. Bu kapsamda araştırmacıların, uygulayıcıların ve politika geliştiricilerin uygulayabilecekleri öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is to define the place of inward processing regime in Turkish economy and also indicate the legal problems in these processes. Our study consists of five main sections. In the first chapter, the conceptual framework for the promotion of foreign trade is tried to be established. In the second part, the concepts related to inward processing regime are presented. Information on the historical development and functioning of the regime is presented along with the terms used in this context. In the third part of the study, the duties and responsibilities of the institutions related to inward processing regime are examined. In the fourth chapter, the place of the inward processing regime in the economy is examined through import and export. In the last section, it is provided to examine the legal problems in the functioning of the system. As a result, it was observed that the inward processing regime was an important application for the promotion of exports. Thus, it has been determined that more than twice the value added between imports and exports. However, it was seen that an efficient economic system should be created by eliminating legal problems and producing higher value added products. In this context, suggestions that researchers, practitioners and policy makers can apply are presented.