Kemalpaşa ilçesi Yukarıkızılca köyünde seçilmiş bir grup bağcılık işletmesinin ekonomik analizi
- Tez No: 733
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
54 6 6 2 E T Bu araştırma, Kemalpaşa ilçesine bağlı Yukarıkızılca köyü bağcılık işletmelerini kapsamaktadır. Araştırmanın ana amaçları; incelenen işletmelerin genel özelliklerini belirlemek, sermaye miktarı ve kompozisyonunun ortaya konulması, işletmelerin yıllık faaliyet sonuçlarının analizi ve mevcut şartlardaki başarı durum larını incelemektir. Çalışma, bağ arazisi genişliği dikkate alınarak oluşturulan üç gruba dahil tesadüfi seçilmiş 39 işletmede yapılmıştır» Bölge işletmelerinde genellikle muhasebe kayıtları tutulmadığı için ve riler anket metodu ile toplanmıştır. İncelenen işletmelerde, işletme başına ortalama nüfus 3*95 kişidir. Faal nüfus oranı fo %73.67 bulunmuştur. İşletmecilerin or talama yaşı 58.67 yıldır. Öğrenim süresi ise 3.36 yıl olarak bu lunmuştur. İşletmecilerin bağcılıktaki tecrübe süreleri ortalama 36.69 yıldır. İşletmelerde aile işgücü genelde tamamen değerlendirilme mektedir. Kullanılmıyan aile işgücü oranı f» 68.20* dir. Dekara kullanılan işgücü ortalama 14.21 A.İ.Gr./Da'dır. İşletmelerde dekara düşen ortalama aktif 295 482.28 Tl/Da' dır. Bunun f> 88.86'sı arazi varlığı, fo 11.14'ü işletme varlığıdır. İşletmelerin toplam arazisi içinde mülk arazi f> 96.53'lük bir paya sahiptir. Arazilerin fo 46. 70* i bağ arazisi, fo 30. 87' si zeytinliktir. Ortalama parsel sayısı 4»49, ortalama bağ parsel sayısı 1.95 'tir. Ortalama parsel genişliği 7.04 Dekardır. İşletmelerde borçlanma miktarı düşüktür. Borçların akti fe oranı f> 1.26* dır. İncelenen işletmelerde dekara ortalama brüt hasıla 38 043*25 Tl/Da1 dır. İşletme arazisi dekarına işletme masrafla rı 33 371.31 Tl/Da'dır. İşletme masraflarının yaklaşık % 56'sı işçilik masraflarıdır. Dekara tarımsal gelir 15 026.49 Tl/Dafdır. Fert başına tarımsal gelir 111 766.62 Tl' dır. İncelenen işletmelerde 1 Kg.. çekirdeksiz kuru üzümün ma liyeti 591»14 Tl/Kğ. bulunmuştur. Maliyetin fo 33«50'si işçilik masraflarıdır. Çalışmada işletmeler başarı durumları itibariyle de ince lenmiştir* 39 işletmenin f> 64'e. yakını orta ve başarısız durumda bulunmuştur. Başarılı işletmelerde, işletme arazisi içinde bağ arazisi payı fa 50 civarındadır. Başarılı işletmelerde kullanılan işgücü miktarı başarısız işletmelere göre düşüktür. Net hasıla ve tarımsal gelir başarılı işletmelerde oldukça yüksektir. Eldeki bulgular entansif çalışan işletmelerin daha başarılı olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
S4/A. SUMMARY This study concerns the vitioulture farms of Yukarıkizılca village of Kemalpaşa region. The main purposes of the stud y are} determining the general characteristics of the studied farms determining their capital assets analysing the results of the annual activities of the farms and examining their achievements under present; conditions. The study oovers 39 farms which are chosen by means of random sampling among three groups which are farmed by their sizes. The data is collected by means of surveys» The average population per farm is 3*95» The ratio of the active popu lation is 73. 67 f>. The average age of the farmens is 58.67. The education periods of the farmers is determined as 3«3°“ years. The faatming experiences of the farmers, are approximately $6*69 years. The family labor cannot be used effectively.The ratio:, of the family labor which are not used is 68,20 f%. The average use of labor perl dewarris approximately 14*21. The active capital per decar is approximately 295 482.28 Tl/Da. The land covers the 88,86 fo of the active capital, while the busines assets covers the 11» 14 f. The owned land covers the 96«53 f> of the total land:. The 46*70 f° of ”the land is vineyards, while 30.87 % is olive groves.The average paroel number is 4*49 artd the average vmeyaftlparoel number is 1«95 »The average size of the parcels is 7o04 deoars. The ratio of the debt oapital to total active capital is 1.26 The gross outcome per decar is 38 043«25 Tl/Da« The operating costs per decar is determined as 33 371» 31 Tl/Dav while labor costs covers the 56 fo of the operating costs. The average income per decar is 15 026.49 Tl/Da. Inoome per capita is determined as 111 766,62 Tl. The cost of raisins is found as 59I.I4 Tl/Kg.Labor costs covers the 33.5O fo of the total costs, 64 fo of the 39 farms is determined as average and unsuccessful farms. The vineyards covers the 50 % of the total land of the farms which are successful. The labor use in the successful farms are lower than the «unsuccessful f arma. Net outoome and agricultural income ie '-rather high in the successful farms. The ourrent data helps to show the intensive working faflsms are more successful.