Ceride-i Rüsumiye'ye göre Osmanlı Devletinde gümrük ve gümrük uygulamaları
Customs and customs applications in the Ottoman State according to Ceride-i Rüsumiye
  1. Tez No: 638432
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL BABANINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Tarih, Economics, Finance, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Gümrükler; Osmanlı Devleti için önemli bir gelir kaynağı olmakla beraber, yerli üretici ve tüccarında korunmasında bir kontrol mekanizması olmuştur. Ancak 20. yüzyıl başlarında gerek Avrupa karşısında kaybedilen siyasi üstünlük gerekse de üretim ve ekonomik dengeler, bu dönem Osmanlı gümrüklerinin devletin, yerli üreticinin ve yerli tüccarın aleyhine işlenmesine neden olmuştur. Zira bu dönem yabancı devletlerle yapılan ticaret antlaşmaları ve gümrük tarife antlaşmaları Osmanlı Devletinin çıkarlarında ziyade söz konusu yabancı devletlerin çıkarlarını merkeze almıştır. Bu çalışma 20. yüzyıl başlarında Osmanlı gümrüklerinin durumunu merkeze alarak 19. yüzyıldan beri süregelen gelişmelerin, Osmanlı ekonomisi üzerinde oluşturduğu etkileri ve meydana gelen gelişmeler karşısında Osmanlı Devletinin aldığı tedbirleri ortaya koymaya çalışmaktadır. Ayrıca bizzat gümrük memurları tarafından yayımlan“Ceride-i Rüsumiye”isimli dergide, gümrük memurları tarafından ifade edilen hem dış ticareti ve gümrükleri hem de doğrudan gümrük memurlarını ilgilendiren sorunlar ve çözüm önerileri de yine bu çalışmayla açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Customs; Although it is an important source of income for the Ottoman Empire, it has been a control mechanism for its protection in domestic producers and merchants. However, at the beginning of the 20th century, both the political superiority and production and economic balances lost against Europe caused the Ottoman customs to be committed against the state, the domestic producer and the domestic merchant. For this period, trade agreements and customs tariff agreements with foreign states centered the interests of these foreign states rather than in the interests of the Ottoman State. This study focuses on the situation of Ottoman customs in the early 20th century and tries to reveal the effects of the developments that have been going on since the 19th century on the Ottoman economy and the measures taken by the Ottoman State in the face of the developments. In addition, in the journal titled“Ceride-i Rüsumiye”published by the customs officers, the problems and solution suggestions related to both foreign trade and customs and direct customs officers, which are expressed by the customs officers, are also explained with this study.