Parametrik tasarım bağlamında sergileme mekanlarının form-işlev analizi
Form-function analysis of exhibition spaces in the context of parametric design
- Tez No: 638459
- Danışmanlar: PROF. BİLGE SAYIL ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Teknolojik gelişmelerin 20. yüzyıla doğru büyük bir hızla ilerlemesi, yazılım ve dijitalleşme adına köklü değişimler sağlamıştır. Tasarım ve mimariye yönelik yazılımların ve çizim programlarının geliştirilmesi tasarıma ve tasarımın görsel sunumuna ayrılan süreyi büyük ölçüde azaltmıştır. Tasarım sürecini izlemeyi, ara aşamalarda tasarıma müdahale etmeyi ve pek çok değişikliği eş zamanlı olarak uygulayabilmeyi mümkün kılan yazılımlarla birlikte daha önce görülmemiş karmaşık formların tasarımı ve üretimi mümkün hale gelmiştir. Tüm bu gelişmelerle birlikte“parametrik tasarım”kavramı sıkça kullanılmaya, çeşitli dijital araçlarla tasarlanan karmaşık formlu yapılara atfedilmeye başlanmıştır. Kompleks formların kolay tasarlanabilir hale gelmesi, parametrik tasarımın ağırlıklı olarak formu görsel bir cazibe merkezi olarak kullanan bir üslup olarak algılanmasına sebep olmuştur. Parametrik yazılımlar aracılığıyla oluşturulan pek çok tasarımın bu biçimsel yaklaşımı, mimaride form-işlev ilişkisini tekrar sorgulanmaya açık hale getirmiştir. Bu noktada mimaride form-işlev ilişkisinin parametrik tasarım bağlamında değerlendirilmesi; parametrik tasarım kavramının tanımını ve tarihsel süreçteki gelişimini inceleme gerekliliği oluşturmaktadır. Parametrik tasarımın detaylı olarak ele alınması; dijital yazılımlara atfedilen bu kavramın, analog olarak da sürdürülebilen bir tasarım süreci olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu tez kapsamında parametrik tasarımın farklı uygulama yöntemlerinin form-işlev üzerindeki etkilerinin geçici sergileme mekanları olan pavyon yapı türleri üzerinden analiz edilmesiyle parametrik tasarım sisteminin daha iyi anlaşılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid progress of technological developments towards the 20th century has provided radical changes for the softwares and digitalization. The development of software and drawing programs for design and architecture has greatly reduced the time devoted to design and visual representation of the design. With the software that makes it possible to monitor the design process, intervene in the design at any stages and apply many changes simultaneously, it has become possible to design and manufacture complex forms that have not been seen before. With all these developments, the concept of“parametric design”has begun to be used frequently and attributed to complex structures designed with various digital tools. The easier way to design complex forms caused the parametric design to be perceived as a style that mainly uses form as a visual attraction. This formal approach of many designs created through parametric software has made the form-function relationship in architecture open to question again. At this point, the evaluation of form-function relationship in architecture in the context of parametric design needs to be examined. Detailed consideration of parametric design which is attributed to digital software, reveals that it is a design process that can be maintained in analog form. Within the scope of this thesis, it is aimed to better understand the parametric design system by analyzing the effects of different application methods of parametric design on form and function through pavilion building types which are temporary exhibition spaces.