Sulu çözeltilerden maxılon golden yellow gideriminde farklı ortam koşullarının adsorbent (ham ve modifiye kil) davranışına etkileri
The effects of different media conditions on adsorbent (raw and modified clay) behavior in maxilon golden yellow removal from water solutions
  1. Tez No: 638470
  2. Yazar: EZGİ GÜNEŞ GÜRDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN KALIPCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yapılan tez çalışmasında renk probleminin çözümüne katkı sağlamak amacıyla tekstil endüstrisinde kullanılan bir boyarmadde olan Maxillon Golden Yellow GL EC 400% (MGY 400)'ün sulu çözeltiden giderimi çalışılmıştır. Bunun için fiziksel giderim metotlarından biri olan adsorpsiyon metodu kullanılmıştır. Adsorplayıcı madde olarak ise Nevşehir İli'nin Avanos İlçesi'nden doğal kil temin edilmiş ardından ham kil (K0) ve ultrasonik ses dalgaları ile modifiye edilen kil (K1) analizlerde kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, her iki kil için de en yüksek renk giderimi 300. dakikada ve 25 oC sıcaklıkta K0 kili için pH 8 iken (%98,44) ve K1 kili için ise pH 4 iken (%99,01) sağlanmıştır. Her iki kil ile gerçekleştirilen adsorpsiyon deneylerinde temas süresi arttıkça adsorpsiyon verimliliği de artmıştır. Langmuir ve Freundlich İzotermlerine göre analizler yapıldığında ise adsorpsiyon deneylerinin Langmuir İzotermine daha uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to contribute to the solution of the color problem the removal of Maxillon Golden Yellow GL EC 400% (MGY 400), a dyestuff used in the textile industry, from aqueous solution was studied. For this purpose, one of the physical removal methods, the adsorption method was used. As an adsorptive substance, natural clay was obtained from Avanos District of Nevsehir Province and then it was used as a raw clay (K0) and modified clay (K1) which was exposed to ultrasonic sound waves. According to the results, the highest color removal for both clays was obtained at 300 minutes and 25 oC when pH was 8 (98.44%) for K0 clay and pH 4 (99.01%) for K1 clay. Adsorption efficiency with both clays increased with contact time increased. In the adsorption experiments performed with both clays, the adsorption efficiency decreased as the contact time increased. According to Langmuir and Freundlich Isotherms, it was determined that adsorption tests were more suitable for Langmuir Isotherm.