Deneysel parkinson modelinde sirinjik asidin koruyucu etki mekanizmasının araştırılması
The mechanism of protective effect of syringic acidin the experimental model of parkinson's disease
  1. Tez No: 638544
  2. Yazar: ÖZGE GÜZELAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ BELGİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: 6-hidroksidopamin (6-OHDA) deneysel parkinson modeli oluşturmak için kullanılan yaygın bir kimyasaldır. 6-hidroksidopamin toksisitesine karşı birçok fenolik bileşiğin terapötik etkilerini gösteren çalışmalar olmasına rağmen sirinjik asit (SA)'in etki mekanizması hakkında yayınlanan çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile SA'nın, 6-OHDA ile indüklenen deneysel parkinson modeli üzerindeki etkisinin biyokimyasal, immünofloresan yöntemler ve motor aktivite testleri ile değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Rattus norvegicus Wistar albino cinsi erkek erişkin sıçan (250-300 gr), her grupta 15 tane olmak üzere rastgele 5 gruba ayrıldı (n=75). Grup I (Sham), Grup II (Parkinson), Grup III (Sirinjik asit), Grup IV (Sirinjik asit + Parkinson), Grup V (Parkinson + Sirinjik asit) olarak belirlendi. Sirinjik asit (20 mg/kg) uygulaması, her gün oral gavaj yoluyla yapıldı. Deneysel parkinson modeli, 6-OHDA'nın stereotaksik cerrahi ile medial ön beyin bandına enjeksiyonu ile gerçekleştirildi. Tüm gruplara lokomotor aktivite, rotarod ve katatoni testleri yapıldı. Deney sonunda sıçanlar anestezi altına alınarak transkardiyal perfüzyon yöntemi ile biyokimyasal ve immünofloresan analizler için sakrifiye edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: 6-hydroxydopamine (6-OHDA) is a widely used chemical to create an animal model of Parkinson's disease. Although there are several studies demonstrating the therapeutic effects of many phenolic compounds against 6-OHDA toxicity, there aren't any published studies over the syringic acid (SA) mechanism of action. The present study aimed to evaluate the effect of SA on 6-OHDA-induced parkinson rat model by biochemical analyses, immunofluorescence methods, and motor activity tests. Method: Rattus norvegicus Wistar albino adult male rats (250-300 g) were randomly divided into 5 groups, 15 in each group (n=75). Groups were determined as Group I (Sham), Group II (Syringic acid), Group III (Syringic acid + Parkinson), Group IV (Parkinson + Syringic acid), Group V (Parkinson). Syringic acid (20 mg / kg) was administered daily by oral gavage. The animal model of Parkinson's disease was created by injection of 6-OHDA into the medial forebrain band with stereotaxic surgery. All groups were tested for locomotor activity, rotarod performance test and catatonia test. At the end of the experiment, rats were anesthetized and sacrificed for biochemical and immunofluorescence analysis by transcardial perfusion method.