Göz kapamaya duyarlı idiyopatik jeneralize epilepsi hastalarında göz kırpma refleksi ve toparlanma eğrisi incelemesi
Eye blink reflex and recovery curve investigation in patients with eye closure idiopathic generalized epilepsy
- Tez No: 638543
- Danışmanlar: UZMAN REYHAN SÜRMELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: EEG'de, göz kapamadan hemen sonra beliren, geçici, kısa süreli, genellikle jeneralize epileptiform değişiklikler“göz kapama duyarlılığı”olarak tanımlanır. İlk kez 1930'da Robinson tarafından bildirilmiş olup, göz kapama duyarlılığı ve epilepsi sendromlarını araştıran sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Biz bu çalışmada, EEG incelemelerinde göz kapamaya duyarlılığı olan ve olmayan idiyopatik jeneralize/genetik epilepsi tanısı ile izlenen hastalarda göz kırpma refleksi ve toparlanma eğrisi elektrofizyolojik olarak incelemeyi ve beyin sapı eksitabilitesinin hastalık patofizyolojisine katkısı olup olmadığı araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışma, 2019-2020 yılları arasında Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi, Nöroloji Kliniği, EMG-EEG Laboratuvarlarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 20 sağlıklı kontrol, 20 göz kapamaya duyarlı idiyopatik jeneralize/genetik epilepsi hastası, 20 göz kapama duyarlılığı olmayan idiyopatik jeneralize/genetik epilepsi hastası dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara, iki yanlı orbikularis okuli kasının alt parçasının orta noktasına aktif kayıt elektrodu, orbita lateral kısmına ise referans elektrod yerleştirilip, supraorbital çentikten uyarı verilerek göz kırpma refleksinin elektrofizyolojik yanıtları iki taraflı kaydedildi. Her bir inter stimulus intervallerde (200-300-500-700-800-1000 ms), elde edilen her trase çifti için ilk ve ikinci uyarı sonrası oluşan R2 yanıtlarının (R2t ve R2 ) amplitüd ve alan değerleri ölçüldü. İkinci uyarı ile oluşan alan yanıtının, ilk uyarı ile oluşan alan yanıtına (R2t alanı / R2 alanı) oranlamasıyla elde edilen yüzdesel değişim hesaplandı. Bulgular: Çalışmada hasta grubunda, ilk şartlayıcı uyarı ile elde edilen R2 latans ( sağ p=0,732, sol p=0,392 ) ve R2 amplitüd (sağ p=0,253, sol p=0,513) değerlerinde kontrol grubuna göre kıyasla istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Yine çalışmamızda ikili uyarı ile 200,300,500, 700, 800, 1000 ms inter stimulus intervallarinde hasta grubunda, R 2 komponentin toparlanması kontrol grubuna kıyasla anlamlı fark saptanmadı. Ancak, göz kapamaya duyarlı İJE grubunun R2 toparlanma eğrilerinin normallere göre daha yüksek kaldığı gözlendi. R2 toparlanma eğrisinde iki yanlı olarak 200 ms inter stimulus intervalinde, göz kapamaya duyarlı idiyopatik jeneralize/genetik epilepsi grubunda, kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (sağ p=0,044 ve sol p=0,006 ),daha iyi toparlandığı görüldü. Sonuç: Bizim çalışmamızdaki bulgular, istatistiksel olarak anlamlı olmasa da göz kapamaya duyarlı idiopatik jeneralize epilepsi hastalarında inhibitör mekanizmalarda azalma olduğunu düşündürmüştür. Ancak antiepileptik ilaç kullanmayan, sayısı artırılan hastalarda değerlendirilecek bir araştırma daha anlamlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: The transient, mainly generalized, together with brief changes in EEG baseline immediately after eye closure, is called 'eye closure sensitivity'. It was first reported by Robinson in 1930 and there have been limited number of studies investigating eye cloure sensitivity and epilepsy syndromes. In this study, we aimed to investigate whether the brain stem excitability contributes to the pathophysiology of the brain stem by blink reflex and recovery curve electrophysiologically in patients who are followed by the diagnosis of idiopathic generalized / genetic epilepsy with and without eye closure sensitivity in EEG examinations. Materials and Methods: This study was carried out in Ümraniye Training and Research Hospital, Neurology Clinic, EMG-EEG Laboratories between 2019-2020. The study included 20 healthy controls, 20 eye closure sensitivity idiopathic generalized / genetic epilepsy patients, 20 non-eye closure sensitivity idiopathic generalized / genetic epilepsy patients. The electrophysiological responses of the blink reflex were recorded to all participants by placing an active recording electrode in the midpoint of the lower part of the bilateral orbicularis oculi muscle, and a reference electrode in the lateral part of the orbital, and stimulating from the supraorbital notch. In each inter stimulus intervals (200-300-500-700-800-1000 ms), the amplitude and area values of R2 responses (R2t and R2) formed after the conditioning and test stimuli were measured for each trace pair obtained. Percentage change was calculated by proportioning the area response formed by the test stimulus to the area response formed by the conditioning stimulus (R2t area / R2 area) Results: In the study group, there was no statistically significant difference in R2 latency (right p = 0.732, left p = 0.392) and R2 amplitude (right p = 0.253, left p = 0.513) obtained with the first conditioning stimulus compared to the control group. Second, in our study, there was no significant difference in the recovery of the R 2 component in the patient group at 200,300,500, 700, 800, 1000 ms inter stimulus intervals compared to the control group. However, it was observed that the R2 recovery curves of the IJE group with eye closure sensitivity remained higher than normal. In the R2 recovery curve, bilaterally 200 ms inter stimulus interval, statistically significant difference was found in the idiopathic generalized / genetic epilepsy group with eye closure sensitivity compared to the control group (right p = 0.044 and left p = 0.006). Conclusıon: The findings in our study suggest that there is a decrease in inhibitory mechanisms in idiopathic generalized epilepsy patients with eye closure sensitivity, although it is not statistically significant. However, a study to be evaluated in patients who do not use antiepileptic drugs and whose number will increased will be more meaningful.