Adölesanların problemli internet kullanımı ve sosyal görünüş kaygısının akıllı telefon bağımlılığına etkisi
The effect of problematic internet use and social appearance anxiety on smart phone addiction of adolescents
  1. Tez No: 638652
  2. Yazar: ÖZLEM KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİJLE AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, adölesanlarda problemli internet kullanımı ve soysal görünüş kaygısının akıllı telefon bağımlılığına etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya 700 adölesan dahil edilmiştir. Adölesanların tanımlayıcı bilgilerinin değerlendirilmesinde sayı, yüzde ve ortalama analizi kullanılmıştır. Problemli internet kullanımı ve akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişki ile sosyal görünüş kaygısı ve akıllı telefon bağımlılığı arasındaki ilişki pearson korelasyon analizi ile belirlenmiştir. Problemli internet kullanımı ve sosyal görünüş kaygısının akıllı telefon bağımlılığı üzerine etkisi regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Adölesanların yaş ortalaması 15.67 ± 1.02 olup, %56.9'u (n=398) erkektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effect of problematic internet use and social appearence anxiety on smartphone addiction of adolescents. Method: The study includes 700 adolescents. Descriptive statistical methods including number, percentage and average tests were used to evaluate data. Pearson correlation analysis was used to evaluate the relationship between problematic internet use and smartphone addiction with social appearance anxiety and smartphone addiction. The effect of problematic internet use and social appearance anxiety on smartphone addiction was evaluated by regression analysis. Results: The mean.age of adolescents included in this study was 15.67 ± 1.02 and 56.9% (n=398) are male.