Satranç oyuncularının fiziksel aktivite düzeyleri ile oyun performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity levels and game performance of chess players
  1. Tez No: 638653
  2. Yazar: MUHAMMED GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN HAMDİ BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu araştırmada; satranç oyuncularının, fiziksel aktivite düzeyleri ile oyun performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada kullanılan Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (International Physical Activity Questionnaire-IPAQ), 255 oyuncuya uygulanmıştır. Oyun performanslarını ölçmek için ise sporcuların UKD puanlarına bakılmıştır. Verilerin, SPSS programı ile analiz edildiği araştırmada; katılımcıların UKD puanlarının, fiziksel aktivite düzeylerine göre ve oturarak geçirdikleri zamana göre karşılaştırılmasında ikiden fazla grup içeren değişkenler için kullanılan tek faktörlü varyans analizi (Oneway ANOVA) uygulanmıştır. Varyans analizi sonucunda katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri arasında oluşan farklılığı tespit etmek ve yorumlamak için ise Tukey testi kullanılmıştır. Son olarak ise değişkenler arası ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relation between physical activity level and game performances of chess players. Material and Method: International Physical Activity Questionnaire-IPAQ used in the study was applied to 255 players. Players' UKD points are used to evaluate the game performances. In the study, in which data are analyzed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences)25.0; when the participants' UKD points are compared to the physical activity level and the time in which players sit Oneway ANOVA is applied for the variants which include more than two groups.After Oneway ANOVA Tukey test is used to determine and construe the distinctness among the participants' physical activity levels.