Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin klinik araştırmalar hakkındaki bilgi ve görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Dokuz Eylul University Faculty of medicine students' knowledge and opinions about clinical research
  1. Tez No: 638656
  2. Yazar: NİSAN ÖNGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GELAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışma, tıp fakültesi öğrencilerinin klinik araştırmalar hakkındaki bilgi ve görüşlerinin değerlendirilmesi ve bunlar üzerine etki eden etmenlerin incelenmesi amacıyla yapıldı. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırmadır. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyan dönem 1,3 ve 6 öğrencilerinden gönüllü olanlar araştırmaya katıldı. Veriler 30 Mayıs- 30 Eylül 2016 tarihleri arasında anket yapılarak toplandı. Bilgi ve görüş sorularında her doğru/olumlu yanıt için 1 puan, yanlış/olumsuz ve fikrim yok/kararsızım yanıtları için ise 0 puan verilerek klinik araştırmalara dair bilgi düzeyleri, klinik araştırmalara dair görüş puanları hesaplandı. Klinik araştırma eğitimine dair verilen yanıtlar da değerlendirildi. Veriler tanımlayıcı istatistikler, ki-kare analizi, bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü varyans (one way ANOVA) analizi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve korelasyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the purpose was to evaluate the knowledge and opinions about clinical trials of medical students and to investigate the affecting factors. Method: This research is a descriptive and cross-sectional study. Volunteer students who were at first year, third year and final year of Dokuz Eylül University medicine faculty completed a questionnarie and they were analysed between dates May 30th-September 30th 2016. For calculations of knowledge and opinion questions, each right/positive answer was marked as 1 point, each wrong/negative and no idea/undecided answer was marked as 0 points. The data were analysed by descriptive statistics, chi-square analysis, independent samples t-test, ANOVA, correlation analysis, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis analysis.