Ulus devletin ve modern yurttaşlığın oluşumunda ve gelişiminde düzenli ulusal orduların rolü
The role of the national regular armies in the formation and development of the nation-state and modern citizenship
  1. Tez No: 638724
  2. Yazar: ALİ SAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR BURAK GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
Bu çalışmada, ulus devletin ve modern yurttaşlığın oluşumunda ve gelişiminde, düzenli ulusal orduların rolü incelenmektedir. Dolayısıyla, bu kavramların ortaya çıktığı ve gelişimini sürdürdüğü yer ve zaman, çalışmanın kapsamını belirlemektedir. Tarihsel olarak modern topluma odaklanan çalışma, mekansal olarak Kuzey Amerika ve Batı Avrupa veya başka bir deyişle Atlantik coğrafyasına odaklanmaktadır. Bunların yanında, İkinci Dünya Savaşı öncesi Almanya (ve Prusya) ve Türkiye Cumhuriyeti (ve Osmanlı) örnekleri de temel verileri sağlamaktadır. Çalışmada, ilk aşamada, Amerikan ve Fransız devrimlerinden başlanarak, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'na kadarki süreçte, klasik ulus devlet ve düzenli ulusal ordu yapılanmasının oluşumu ve modern yurttaşın askeri yönünün inşası üzerinde durulmaktadır. İkinci aşamada, İkinci Dünya Savaşı sonrasında yaşanılan köklü dönüşüm, insan haklarına dayalı Birleşmiş Milletler sisteminde, uluslararası savaş politikası ve uluslararası savaş teşkilatı oluşturma çabası ekseninde, klasik ulus devlet ve modern yurttaşın dönüşümü boyutuyla ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Çalışma sonucunda, düzenli ulusal orduların ulus devletin en temel unsurlarından birisi olduğu, modern yurttaşlığın askeri yönünün sivil yönünden ayrılamayacağı ve İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki gelişmelere rağmen bunların önemini yitirmediği, sadece dönüşüm geçirmekte olduğu tespit edilmiştir. Hukuki özne olarak ulus devlet, yerini kesin biçimde ulusaşırı, uluslararası veya ulusüstü bir siyasi iktidar tipine bırakmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is examined the role of the national regular army in the formation and development of the nation-state and modern citizenship. Therefore, the location and era that the aforementioned concepts have occurred and have been developing, limit the scope of this study. So, the study focuses on modern society in the context of North America and Western Europe or the Atlantic in another saying. Besides that, Germany (or Prussia) before the Second World War and the Republic of Turkey (or Ottoman) also provide basic data. In the first phase of the study, it has been dwelled on the occurrence of the classical nation-state and national regular army and the construction of martial aspect of the modern citizen, from the American and French revolutions to the First and Second World Wars. In the second phase, it has been revealed the radical transformation of the classical nation-state and modern citizen in a struggle for the construction of the international war politics and international military organization within the frame of the United Nations system which based upon the human rights. Consequently, it has been established the national regular armies are one of the most basic elements of the nation-state, the martial and civil aspects of modern citizenship are inseparable and all of these undergo a transformation but are still important in despite of the developments after the Second World War. The nation-state as legal subject is not given place to transnational, international or supranational type of political power completely.