Türkiye'deki Suriyeli çocukların yaşadıkları sorunların okullaşma süreçlerine etkisi ve okul sosyal hizmeti bağlamında çözüm önerileri
The problems that Syrian children experienced living in Turkey and impact of those problems during the schooling process and solution proposals in the context of school social work
- Tez No: 638725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KUCUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de yaşayan Suriyeli çocukların okullaşmaları önündeki sorunlara görünürlük kazandırmak ve Suriyeli çocukların okullaşabilmesi için okul sosyal hizmeti bağlamında çözüm önerileri sunmaktır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden biri olan fenomenoloji (olgubilim) deseni ile tasarlanmıştır. Araştırma kapsamında İstanbul ilindeki sivil toplum kuruluşlarında çalışan 16 sosyal çalışmacı ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, NVIVO 12 nitel veri analizi programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Veri analizi sonucunda 5 ana tema ve 29 alt tema oluşturulmuştur. Araştırma bulgularına göre, katılımcılar Suriyeli çocukların yaşadıkları sorunları; erken yaşta evlendirilme, çalıştırılma, dil bariyeri ve ayrımcılık olarak açıklamaktadır. Katılımcılar bu sorunların Suriyeli çocukların okullaşmasına engel teşkil ettiğini düşünmektedir. Katılımcılar bu sorunların çözülmesi için; çocuk koruma çalışmaları, psiko-sosyal destek hizmetleri, çocuk haklarına erişim ve okullaştırma çalışmaları yapmaktadır. Araştırma sonucunda; Suriyeli çocukların okullaşmasını ve okula devamlarını sağlamak için okul sosyal hizmetine ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Suriyeli çocukların okullaşmaları ve okula devam sağlamaları için önerilen okul sosyal hizmeti müdahaleleri; okula devam takibi, Suriyeli öğrencilerin okul iklimine adapte edilmesi, Suriyeli ailelerin evlerine sosyal inceleme yapılması, Suriyeli ailelerin güçlendirilmesi, Türk ve Suriyeli öğrenciler arasında sosyal uyumun geliştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to give a visibilty to problems about schooling of Syrian children and to put forward a proposal in order to find solutions to schooling process of Syrian children in the context of school social work. The research has been done using method of phenomenology which is one of the research designs. Within the scope of the research, in-depth interviews were made with 16 social workers who works in non-govermental organizations in Istanbul. The information that were achieved with the help of the interviews has been analyzied through NVIVO 12 qualitative data analysis program. As a result of data analysis, 5 main themes and 29 sub-themes has been created. According to the research, participants have explained the problems of Syrian children as an early marriage, child labor, language barrier and discrimination. Participants thinks that, those kinds of problems creates obstacles to the schooling of Syrian children. In order to resovle those problems, participants have been working on child protection studies, psycho-social support services, access to child rights and educational activities. As a result of the research, it has been observed that school social work are needed to be provided, so Syrian children will be able to continue their education. School social work interventions recommended for Syrian children in order to: enroll and provide school attendance, provide school follow-up, adapt Syrian students to school climate, making social studies on Syrian families' homes, strengthening Syrian families, improving social cohesion between Turkish and Syrian students.