ABD barış gönüllüleri ve Trabzon'daki faaliyetleri
U.S. peace corps volunteers and their activities in Trabzon
- Tez No: 638735
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Barış Gönüllüleri 1961 yılında Amerikan Dışişlerine bağlı bir kurum olarak Başkan John Kennedy tarafından kurulmuştur. Kurulan örgütün amacı, ABD'yi denizaşırı devletlere tanıtmak ve az gelişmiş ülkelere nitelikli eleman yardımında bulunmaktır. Kurulduktan bir sene sonra Barış Gönüllüleri Türkiye'ye gönderilmiş ve Türkiye'de on yıl boyunca faaliyetlerini sürdürmüşlerdir. 1962-1972 yılları arasında toplamda 1460 gönüllü Türkiye'de görev yapmıştır. Başta İngilizce öğretmenliği olmak üzere birçok alanda çalışan Barış Gönüllüleri, sadece illerde görev almamış, Türkiye'nin ilçe ve köylerine de dağılmışlardır. Türkiye ile ABD arasında yaşanan politik anlaşmazlıklar Barış Gönüllülerini de etkilemiştir. Özellikle halk nezdinde ve basında Barış Gönüllülerine ağır eleştiriler yapılmıştır. Nitekim halkın ve basının eleştirileri karşılığını bulmuş ve 1972 yılında bu organizasyonun Türkiye ayağına son verilmiştir. Bu çalışmada, Barış Gönüllüleri Örgütü'nün doğuşu, kuruluşu, amaçları, yönetimsel yapısı, dünyada faaliyet gösterdikleri yerler, Türkiye'ye gelişleri, Türkiye'deki faaliyetleri, Türkiye'den ayrılışları üzerinde durarak; Örgütün, Trabzon'daki faaliyetleri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Peace Corps was founded in 1961 by President John Kennedy as an affiliate of American Foreign Affairs. The aim of the program is to introduce the US to overseas states and to assist qualified personnel to less developed countries. A year after establishment of the Peace Corps were sent to Turkey and Turkey have also continued their activities for 10 years. Between the years 1962-1972 a total of 1460 volunteers have served in Turkey. Peace Corps in many areas, which are in English, including English teacher, are not only dissolved in the provinces, and are distributed to the district and villages of Turkey. Political disputes between Turkey and the US were also affected Peace Corps. Particularly in the eyes of the public and the press, heavy criticism was given to the Peace Corps. Indeed, at the and of criticisms of people and press this program was stoped by the Government. In this study, the birth of the Peace Corps, organizations, institutions, objectives, organizational structures, the places they operate in the World, are coming to Turkey's activities in Turkey, with emphasis on separation from Turkey. The activities of the organization in Trabzon were tried to examined.