Türkische und Deutsche flüchtlingspolitik im Syrien konflikt vor dem hintergrund Bulgarien Türkischer aussiedler und Kurdi-Scher und Bosnischer kriegsflüchtlinge
Bulgaristan Türk göçmenleri, Kürt ve Boşnak savaş mültecileri arkaplanıyla Suriye çatışmasında Türk ve Alman mülteci politikası
  1. Tez No: 638762
  2. Yazar: MAX WITTMANN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL İNAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dokuz yıldır devam eden Suriye İç Savaşı, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük mülteci krizini tetiklemiştir. Suriye'den yaklaşık üç buçuk milyon mülteci kabul eden Türkiye'nin yanı sıra Almanya da birkaç yüz bin kişilik Suriyeli bir mülteci topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu tez, bu benzer durumu, Türkiye ile Almanya arasındaki tarihi bağları ve mevcut ortak menfaatleri göz önünde bulundurarak, her iki ülkedeki Suriyelilerin durumlarını karşılaştırmaktadır. 1990'larda, Türkiye Bulgar-Türk göçmenler ve Körfez Savaşı'ndan kaçan Kürt göçmenler sebebiyle büyük mülteci dalgalarıyla karşılaşırken, Almanya da Bosna Savaşı'ndan ötürü büyük mülteci akımlarıyla karşılaşmıştır. Her iki ülkenin Suriyeli mültecilere yönelik politikaları konusunda daha açık ve daha geniş bir tablo çizebilmek için geçmişteki bu mülteci hareketleri karşılaştırmalı bir şekilde incelenmiştir. Esas olarak güncel araştırma yayınlarının ve Suriye bağlamındaki güncel gelişmeler için de gazete makalelerinin analizine dayanan bu tez, Türk ve Alman mülteci politikalarının şekillenmesinde kültür, güvenlik ve ekonomi alanındaki faktörlerin yanında iç siyaset ve dış aktörlerin etkisini ortaya koymaktadır. Sıcak çatışma bölgesine doğrudan komşu olmasından ötürü Türkiye'nin sınır korumasının, AB'nin güvenli dış sınırlarına sahip olan Federal Alman Cumhuriyeti'ninkinden çok daha ön planda olduğu gösterilmiştir. Keza, bazı nedenlerden dolayı, Türkiye'nin çeşitli grupları kabul ve onlara sağladığı imkânlar farklılaşırken, analiz edilen vakalarda farklı mülteci gruplara Alman yaklaşımı kendi içinde benzerlik göstermektedir. İlaveten, her iki ülkenin de daha iyi eğitimli mültecilere yönelik seçici ilgileri olduğu gösterilmiştir. Değinilen son önemli nokta ise mültecilerle ilgili uzun vadeli planlara dairdir. Burada da Almanya'nın Bosna ve Suriye'li mültecilere yönelik benzer politikalara sahip olduğu görülürken Türkiye'nin Bulgaristan göçmenleri ve diğer mültecilere yönelik politikalarının farklılaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Syrian civil war, which has lasted for nine years, has triggered the biggest refu-gee crisis since the Second World War. In addition to Turkey, which took in at least three and a half million Syrian refugees, Germany is also home to a Syrian refugee community of several hundred thousand people. Because of this similar situation and the historical and current mutual importance of Turkey and Germany, this thesis compares the situation of the Syrians in both countries. In the 1990s Turkey had expe-rienced large refugee flows with the Bulgarian-Turkish emigrants and the Kurdish refugees from the Gulf Wars, just as Germany had experienced large flows of refu-gees from the Bosnian war. In order to draw a clearer and broader picture, these his-torical refugee movements are therefore compared as well to identify developments and constants in the respective refugee policies. The work is based primarily on cur-rent research publications and, for current developments in the Syrian context, also on journalistic articles. This work, which is mainly based on the analysis of current research publications and, for current developments in the Syrian context, on newspaper articles, shows the ef-fects of domestic policy and foreign actors as well as factors in the fields of culture, security and economy on the shaping of Turkish and German refugee policy.It is also shown that, due to its direct neighbourhood to hot spots of conflict, the Turkish bor-der protection is much more developed than that of the Federal Republic of Germany, which instead relies on the secured EU's external border and contractual ties. Fur-thermore, it is discussed that for several reasons, Turkish reception and care of differ-ent groups varied, while the German procedure was similar in both analysed precipi-tates.. Furthermore, it is shown that both states have a selective interest in the better educated refugees. The last important point concerns the long-term plans with the refugees. It was shown, that Germany pursued a similar policy with regard to Bosnian and Syrian refugees, while Turkey saw major differences in dealing with Bulgarian-Turkish repatriates and the other refugee flows.