Yumuşak güç boyutuyla çizgi filmler ve Rusya yapımı çizgi film Maşa ve Koca Ayı örneği
An analysis of Russian made cartoon Masha and the Bear in the frame of using cartoons as a soft power tool
- Tez No: 638782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Halkla ilişkiler alanında öne çıkan kavramlardan biri iknadır. Dünyanın küresel bir köye döndüğü günümüzde ülkeler arası iletişim de çok boyutlu bir forma ulaşmıştır. Bu noktada ülkeler hem kendi halkı ile olan iletiĢimlerinde, hem diğer ülkeler ile olan iletiĢimlerinde hem de diğer ülkelerin halkları ile olan iletiĢimlerinde kendi çıkarlarını gözetecek stratejiler geliştirmektedir. Bu noktada öne çıkan kavram ise 'yumuşak güç' olmuştur. Ülkeler istedikleri hedeflere ulaşmak amacı ile yumuşak güç stratejileri oluşturmakta ve bu stratejilerini başta medya olmak üzere bir çok farklı kanal üzerinde hayata geçirmektedir. Bu çalışmada güç kavramı sert güç, yumuşak güç ve akıllı güç olmak üzere farklı çeşitleri yönleri ile ele alınmış ve çizgi filmler yumuşak güç boyutu ile değerlendirilmiştir. Küresel bir güç olarak kabul edilen Rusya'nın yumuşak güç kaynaklarının ve stratejilerinin anlatıldığı çalışma, öncelikle çizgi filmin Rusya'daki geliĢimini incelemiştir. Bu bağlamda Rus çizgi filminin gelişimi, siyasi atmosferdeki değişimler, çizgi filmlerin işlediği konular gibi pek çok noktaya dikkat edilmiştir. Çalışmanın devamında ise Maşa ve Koca Ayı çizgi filminin yumuşak güç boyutuna odaklanılmıştır. Bu çerçevede önce çizgi filmin Rus folku ve edebiyatı ve sinemasındaki işlenişine dair bilgiler verilmiştir. Daha sonra ise Maşa ve Koca ayı çizgi filmi içerik analizi yöntemi ile izlenerek çizgi filmde dikkat çeken detaylara yönelik değerlendirme yapılmıştır. Bu çalışma çizgi filmlerin yumuĢak güç potansiyeli çerçevesinde Rusya yapımı Maşa ve Koca Ayı çizgi filminin nasıl kullanıldığını içerik analizi yöntemi ile anlama ve araşırma çabasıdır.
Özet (Çeviri)
Persuasion one of the fundamental concept of Public Relation. Today, while the world became a global village, inter countries relations also has reached a multidimensional level. At this point, states are developing strategies that will pursue their interests both in their communication with their people, in their communication with other countries and their communication with the people of other countries. Under this circumstance, soft power' procure a key role. So that countries create soft power strategies in order to reach their aims and implement these strategies by many different channels, especially the media. In this study, the concept of power scope with different kinds of aspects such as hard power, soft power and smart power, also cartoons are analyzed by soft power dimension. The study, which describes the soft power sources and strategies of Russia, firstly examined the development of the cartoon in the country. In this context, many points have been taken into consideration, such as the development of the Russian cartoon, changes in the political atmosphere, and the issues covered by the cartoons. In the continuation of the study, the soft power dimension of Masha and the Bear was focused. In this framework, firstly, information about the processing of the cartoon in Russian folk and literature and cinema has been given. Then, Masha and the Bear cartoon were watched by the content analysis method and an assessment was made for the attention-grabbing details in the cartoon. This study is an effort to understand and research how Russian cartoon Masha and the Bear are used as the soft power tool in the frame of using cartoons as a soft power tool