Maksimal egzersizin matriks metalloproteinaz enzim ve inhibitörü (MMP9 ve TIMP1) üzerine etkisi ve MMP9 -1562 C/T ve TIMP1 372 T/C polimorfizmlerinin rolü
The effect of maximal exercise on matrix metalloproteinase enzyme and its inhibitor (MMP9 and TIMP1) and the role of MMP9 -1562 C/T and TIMP1 372 T/C polymorphisms
  1. Tez No: 638904
  2. Yazar: MERVE KOCA KOSOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK TURGAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Spor, Biochemistry, Genetics, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Matriks metalloproteinazlar ve doku inhibitörleri ekstrasellüler matrikste kritik rollere sahiptir. Antrenman ve spor peformansında da önemli etkileri vardır. Bu çalışmanın amacı sporcu ve sedanterlerde akut maksimal bir egzersizin matriks metalloproteinaz-9 (MMP9) ve matriks metalloproteinaz doku inhibitörü-1 (TIMP1) üzerine etkisi ve MMP9 -1562 C/T ve TIMP1 372 T/C polimorfizmlerinin rolünün araştırılmasıdır. Sporcu grubu olarak 43 sağlıklı erkek basketbol, voleybol ve hentbol oyuncusu (yaş: 20,65±2,46), sedanter grubu olarak da 43 sağlıklı erkek (yaş: 22,49±3,51) çalışmaya katıldı. Katılımcıların dayanıklılık seviyelerini belirlemek için YOYO IR-1 testi uygulandı. Test öncesi ve sonrası alınan tokluk venöz kanlarından serum MMP9 ve TIMP1 düzeyleri, MMP9/TIMP1 oranı, kan lipid ve lipoproteinleri [total kolesterol (TK), yüksek ve düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol (HDL-K ve LDL-K), trigliserid (TG)], hemogram, glukoz, üre, kreatinin, oksidatif stres göstergeleri [total antioksidan statüsü (TAS), total oksidan statüsü (TOS), oksidatif stres indeksi (OSİ)], kas hasarı ve inflamasyon göstergeleri [kreatin kinaz (CK), aspartat amino transferaz (AST), alanin amino transferaz (ALT), interlökin-6 (IL-6), C reaktif protein (CRP)] seviyeleri belirlendi. Belirtilen polimorfizmler periferik kandan elde edilen DNA örneklerinden bakıldı.
Özet (Çeviri)
Matrix metalloproteinases and tissue inhibitors play critical roles in the extracellular matrix. They also have important effects on training and sports performance. The aim of the study was investigate the levels of matrix metalloproteinase-9 (MMP9) and tissue inhibitor of metalloproteinases-1 (TIMP1) before and after acute maximal exercise and the role of MMP9 -1562 C/T and TIMP1 372 T/C polymorphisms in athletes and sedentary subjects. Athlete group includes 43 basketball, volleyball, handball players (age: 20,65±2,46) sedantery group includes 43 healthy men (age: 22,49±3,51). YOYO IR-1 was applied to determine the endurance levels of the participants. A blood test conducted before and after the test. MMP9, TIMP1, MMP9/TIMP1 ratio, blood lipids and lipoproteins [total cholesterol (TC), high and low density lipoprotein cholesterol (HDL-C ve LDL-C), triglyceride (TG)], hemogram, glucose, urea, creatinine, indicators of oxidative stress [total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), oxidative stres index (OSI)], indicators of muscle damage and inflammation [creatine kinase (CK), aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), interleukin-6 (IL-6), C reactive protein (CRP)] were determined from satiety venous blood. Polymorphisms were analyzed from DNA samples obtained from peripheral blood.