Türkiye'de 2013-2018 yılları arasında mutluluğun belirleyicileri: Faktör analizi ve çoklu logit üzerine bir uygulama
The determinants of happiness between in the years 2013-2018 in Turkey: A case of factor analysis and multi logit model
  1. Tez No: 638986
  2. Yazar: SEDA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi ve Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnsanoğlunun doğası gereği kendi sahip olduklarıyla, yetenekleriyle diğer insanlarla kendilerini karşılaştırmak olmuştur. Kendini ispatlama, maddi-manevi zenginlikleri, sağlıkları, eğitimleri kişi ve toplum refahını karşılaştırmak için gerekli değişkenlerdendir. Zamanla bu değişkenler mutluluğun da refah üzerindeki katkıları bilimsel çalışmalarla desteklendikçe değişmeye başlamıştır. Bu çalışmanın temel hipotezi de 2013-2018 yılları arasında Türkiye'de refah ve mutluluk ilişkisindeki belirleyen faktörlerin değişip değişmediğinin belirlenmesidir. Böylelikle adı geçen dönemlerde iktisadi olayların açıklanmasında faydalı olması umulmaktadır. Çalışmada temel hipotezle ilişkilendirilerek Türkiye'de 2013-2018 yılları arasında sağlık ve sosyal güvenlik, eğitim, kişisel çevre ve destek ağları, kişisel güvenlik ve adalet hizmetleri, kamusal memnuniyet, sosyal baskı, çalışma hayatı ve gelir, kişisel gelişim alanlarında mutluluğun dinamikleri değişime uğramıştır.
Özet (Çeviri)
By the very nature of mankind, it has been to compare what he has with his talents compared to other people. Self-proofing, material and spiritual wealth, health, education are essential variables to compare individual and community well-being. It started to change as it was supported by scientific studies. The main hypothesis of this study, 2013-2018 between the years of variables in the happiness and prosperity in Turkey is to investigate how the relationship has changed. Basic hypothesis interactive study preferred health and social security between 2013-2018 in Turkey, education, personal environment and support networks, personal security and justice services, public satisfaction, social pressures, work, and income, for personal development has undergone changes in the dynamics of happiness.